27 °C

Yunanistan konusunda uzlaşamadılar

Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısından, Yunanistan'ın Euro Bölgesinden çıkmasını engelleyecek plan konusunda uzlaşma çıkmadı.

Yunanistan konusunda uzlaşamadılar

Euro Bölgesi üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel'de yaptığı toplantıda, kreditörlerden daha fazla borç alması gereken Yunanistan'ın mali krizden kurtarılmasına yönelik kapsamlı bir anlaşmaya varılamadı. Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, "Bu hafta eksiksiz bir anlaşma için müzakereleri sürdürme konusunda mutabakat sağladıkları" açıklamasında bulundu. 

AB Komisyonu'nun Euro ve sosyal diyalogdan sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de, twitter hesabında, "Yunanistan'ın önerilerinin hoş karşılanan bir adım olduğunu, ancak kurumlarla daha fazla çalışmaları gerektiğini" açıkladı. Dombrovskis, Euro Grubu'nun bu hafta yeniden bir araya geleceğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde bir anlaşmaya ihtiyacımız var" ifadesini kullandı. 

Daha fazla borç için gereken ekonomik reformlar konusunda kreditörlerle dört aydır müzakereler yürüten Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) toplam 1,6 milyar Euro tutarındaki borcun geciktirilmesini engellemek için yeni önerilerde bulunmuştu. 

Brüksel'de perşembe günü başlayacak ve iki gün sürecek AB liderleri zirvesine kadar Yunanistan'daki mali krizin çözümüne yönelik bir anlaşma sağlanması ümit ediliyor. 

'Bu hafta bir anlaşmanın temelini oluşturabilir'

Öte yandan Yunanistan'ın önerilerinin bu hafta içinde bir anlaşmanın temelini oluşturabileceğini belirten euro bölgesi maliye bakanları grubunun başkanı Jeroen Dijsselbloem, maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:
              
"Yunanistan'ın bugünkü önerileri memnuniyet verici. Yunanistan'ın önerileri bu hafta içinde bir anlaşmanın temelini oluşturabilir. Yunanistan ile kreditörleri arasındaki çalışmalar bugün başlayacak. Kreditörlerin ilk görüşü Yunanistan'ın tasarısının kapsamlı olduğu yönünde, ancak tutarlı olup olmadığı henüz net değil"

 

Kaynak: Reuters