8 °C

Zammı protesto eden Ermenilerden kuşatma

Elektrikleri zamlanan Ermeniler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı kuşattı.

Zammı protesto eden Ermenilerden kuşatma

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da konut hizmetleri ve artan elektrik fiyatlarını protesto etmek isteyen binlerce kişi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı kuşattı.

Saray’ın bulunduğu caddeyi de trafiğe kapatan kalabalık, eylemlerine devam ediyor. Polis kalabalığın dağılması için çalışmalarını sürdürüyor."Hırsızlığa karşı" adını kullanan platform temsilcileri zamların geri alınmasını istiyor.Interfax’ın haberine göre, hükümet güçleri bölgeye yüzlerce polis, tazyikli su araçları ve güvenlik malzemeleri sevk ediyor.

Erivan Emniyet Müdür Yardımcısı Valeri Osipyan, protestocularla müzakereler için bir girişim grubu oluşturmalarını istedi ancak talep eylemciler tarafından reddedildi.

Güvenlik güçlerinin kuvvet kullanarak eylemcileri dağıtacağı uyarısına karşı koyan eylemciler cadde üzerinde oturdu. Eylemlerin devam ettiği Bagramyan Caddesi’nde Anayasa Mahkemesi binası ve yabancı 

büyükelçilikler de bulunuyor.

Ermeni Kilisesi Piskoposu Bagrat Galstanyan, bölgeye gelerek eylemcilerden çatışmaya girmemeleri konusunda ricada bulundu. Erivan’da protesto gösterileri ilk olarak 19 Haziran’da Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşmişti.

Ermenistan kamu hizmetleri servisi Ermenistan para birimi dramda yaşanan dalgalanma nedeni ile elektrik fiyatlarının 1 Ağustos’tan itibaren 1 kilowatt saat için 41 dramdan 58 drama, geceleri de 31,8 dramdan 48 drama çıkarılmasını kararlaştırdı.

et-001.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap