6 °C

214 milyar liralık gıdayı israf ediyoruz!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye'de bir yıl içinde 1,7 milyar ekmek çöpe atılıyor. Toplam gıda israfı ise 214 milyar lirayı buluyor.

214 milyar liralık gıdayı israf ediyoruz!

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet'in Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre Türkiye'de bir yıl içinde 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı belirlendi. Günlük olarak bakıldığında ise, 4,9 milyon ekmeğin çöpe atıldığı tespit edildi.

5 kat fazla…

Ajans Press'in gerçekleştirdiği medya analizinde israf başlığı altında medyaya 100 binden fazla haberin yansıdığı tespit edildi. Medyaya yansıyan haber başlıklarında yetkili kurumlar tarafından yapılan kampanyalar sayesinde günde 1 milyon 50 bin adet ekmek, yılda ise 384 milyon adet ekmek çöpe atılmaktan kurtarıldığı bilgisi öne çıkarken sadece ekmek israfı azatlığında bile yılda 2,8 milyar lira tasarruf sağlandığı belirlendi.

Buna ek olarak dünyada israf edilen 1,3 milyon tondan fazla yiyeceğin 2 milyara yakın insanı doyurabildiği bilgisine ulaşıldı. Yapılan gıda israfında, her şey dahil otellerin, lokantalara oranla 5 kat daha fazla israf yaptığı ortaya çıktı.

Kampanyalar yapılmalı

Medya yansımaları ve uzman yorumlarına göre gıda israfı Türkiye'de ve dünyada çözülmesi gereken sorunların başında gelirken, gıda israfını sıfıra indirmek için okullarda veya ülke genelinde kampanyalar yapılması, kamu spotları oluşturulması gerektiği vurgulandı. Buna ek olarak her şey dahil otellerde yapılan gıda israfına yeni bir düzenleme getirilmesi belirtildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.