9 °C

Balığa adanmış bir belgesel: Lüfer

Bir balığa adanmış belgesel "Lüfer", Mert Gökalp ve 50 kişilik ekibinin 3 yıl, 100 çekim günü süren çalışmaları ve 600 saati aşan görüntüleriyle ortaya çıkmış.

Balığa adanmış bir belgesel: Lüfer

Milyonlarca insan her gün Boğaz'ın üzerinden ve altından geçerek evine, işine, okuluna gidiyor. Peki bu geçenler Boğaz'ın serin sularında gerçekten neler olup bittiğini merak ediyor mu? Dev mavi yüzgeçli orkinos ve onun peşinden gelen büyük beyaz köpekbalıklarını kaybeden İstanbul, lüferi de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Bir balığa adanmış belgesel "Lüfer", Mert Gökalp ve 50 kişilik ekibinin 3 yıl, 100 çekim günü süren çalışmaları ve 600 saati aşan görüntüleriyle ortaya çıkmış. Lüferin çok sevilen, sofralardan eksik olmayan bir balık olduğunu söyleyen Mert Gökalp şöyle diyor:

İnanılmaz yolculuk

"Lüferi araştırmaya başladığımda inanılmaz yolculuğu olan bir balık olduğunu gördüm. Edebiyatta, tarihte, şiirlerde rastlayabileceğimiz lüferin bir o kadar da çok balıkçı öyküsü var. Lüfer kültürümüzde bu kadar yer eden bir balık olmasına rağmen hakkında çok şey bilmiyoruz. Şimdiye kadar lüfer ile ilgili sadece 3 bilimsel çalışma yapılmış olması da bunu gösteriyor. Lüferin neslini korumak için yapılan tüm kampanyalara rağmen insanlara bir noktaya kadar ulaşılabildiğini gördük. Daha fazla insana ulaşabilmek, lüferi anlatabilmek için bu belgeseli çektik."

1978 Ankara doğumlu Mert Gökalp, Lisans ve yüksek lisans eğitimini sırasıyla ODTÜ mühendislik fakültesi, Miami ve Ankara Üniversitesinde fiziksel okyanus bilimi ve deniz biyoteknolojisi bölümlerinde burslu olarak tamamladı. 2007-2015 aralığında 2 adet Avrupa Birliği projesinde bilim insanı olarak çalışan Mert, halen Hollanda'da Wageningen Üniversitesi'nde doktora yapıyor.

Lüfer" belgeseli, !f İstanbul Bağımsız Film Festivali'ndeki ilk gösteriminin ardından, 25 Nisan Ankara Uluslararası Film Festivali'nde En iyi 2. Belgesel Ödülü almış. İstanbul Akvaryum'un sponsor olduğu Lüfer belgeseli, yurtdışında da pek çok festivale katılmaya hazırlanıyor.

Gösterileceği festivaller

Belgeselin festivallerdeki gelecek gösterimleri şöyle:

BUZZ CEE – Buzau Uluslararası Film Festivali, Romanya, 4 Temmuz 2017
Castellerizo Belgesel Film Festivali Yunanistan, 28 Ağustos 2017
Voices from the Waters Uluslararası Gezici Film Festivali, Bangladore, Hindistan 18 Ekim 2017
Salt Galata Belgesel Günleri, İstanbul, Kasım 2017
Lüfer belgeselinin fragmanına https://vimeo.com/117251278 adresinden ulaşılabiliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.