10 °C

Kuruyemişin tarihi, ilkçağlardan ne kadar geriye gider?

Türkiye'de kuruyemiş konusunda yapılan ilk kapsamlı çalışma olan "Kuruyemiş Ansiklopedisi", akademisyen, uzman ve araştırmacılardan oluşan 33 kişilik yazar kadrosunun çalışması sonucunda hazırlandı.

Kuruyemişin tarihi, ilkçağlardan ne kadar geriye gider?

Kuruyemişin tarihi, ilkçağlardan ne kadar geriye gider? Atatürk leblebiyi, Ahmet Mithat taze cevizi niye severdi? Futbolda "çekirdekçi taraftarlar" kimlerdir? Bunlar ve benzeri çeşitli soruların yanıtlarını da içeren Türkiye'de kuruyemiş konusunda kapsamlı olarak yapılan ilk kapsamlı çalışma olan "Kuruyemiş Ansiklopedisi", raflarda yerini aldı…

Akademisyen, uzman ve araştırmacılardan oluşan 33 kişilik yazar kadrosunun çalışması sonucunda hazırlanan ve Tadım'ın desteğiyle gerçekleştirilen "Kuruyemiş Ansiklopedisi"nde 400 yıl öncesinden günümüze ulaşan kuruyemişli çorbalar, yemekler, kuruyemişle ilgili şarkılar, Türk edebiyatından örnekler, deyimler, atasözleri, yöresel bilmeceler, çocuk oyunları, tarihi kavramlar, renk adları gibi kuruyemişin başrolde olduğu, tarihi çizimler ve fotoğraflarla desteklenen 550 madde yer alıyor.

Her alanda kuruyemiş

Overteam Yayınları tarafından basılan ansiklopedi, kuruyemişin dünya tarihindeki ve toplumsal yaşamdaki yerini ve önemini dil, tarih, sosyoloji ve folklor gibi birçok alanda yapılan incelemeler ile okuyucusuna aktarıyor. Müzikten gastronomiye, öykülerden atasözlerine, yerel kültürlerden edebiyata kadar birçok alanı mercek altına alarak, geçmişten günümüze kuruyemişin kıymetini göz önüne seren Kuruyemiş Ansiklopedisi, 21 Temmuz'dan itibaren kitapçılarda satılmaya başlandı…

Kuruyemiş Ansiklopedisi'nin tanıtımı düzenlenen bir etkinlik ile yapıldı. Çalışmaya katkı sağlayan akademisyen, uzman ve araştırmacıların da katıldığı gecede Ali Poyrazoğlu da bir sunum yaptı. Bulmacalardan şarkılara birçok alandan örnekler vererek kuruyemişin geçmişine dikkat çeken Ali Poyrazoğlu, kuruyemişin aile kavramı ile bağlantısını anlattığı anıları ile de davetlilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.