12 °C

250 milyon liralık 'bayram şekeri'

Şeker ve çikolata satışlarının bayram döneminde 500 milyon lira civarında seyrettiğini belirten Şemad Başkanı Kopuz, satışların 250 milyon liralık kısmını bayram şekerinin oluşturduğunu ifade etti.

250 milyon liralık 'bayram şekeri'

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (Şemad) Başkanı Şemsi Kopuz, Türkiye'de geçen yıl 4,6 milyar liralık satış hacmine ulaşan şekerli ve çikolatalı mamuller pazarının, bu yıl yüzde 10 büyümesinin beklendiğini kaydetti.

Söz konusu tutarın 2,3 milyar lirasının sektör ihracatından oluştuğunu aktaran Kopuz, Türk gıda sektörünün geneline bakıldığında şekerli mamul sektörünün önemli bir itici rolü olduğunu dile getirerek, "Zira toplam gıda ihracatımızın nereden baksanız yüzde 10'u şekerli mamul sanayi kuruluşları tarafından gerçekleştiriliyor" ifadelerini kullandı.

Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı'nın şekerli mamul sektörünün yıllık satışlarının önemli bir bölümünün gerçekleştiği dönemler olduğuna işaret eden Kopuz, sözlerine şöyle devam etti:

"Bayram dönemleri sektör açısından daha hareketli geçiyor. Genellikle ön plana çıkan şeker ve çikolata satışlarının bayram dönemlerinde 500 milyon lira civarında seyrettiğini gözlemliyoruz. Bunun neredeyse yarısını, yani 250 milyon liralık kısmını bayram şekeri oluşturuyor. Bayram şekeri diye tabir edilen ürünlerin satışı bayram dönemlerinde artıyor. Yıllık (kişi başı ortalama) toplam tüketimin 2,1 kilogram olduğu bayram şekerinin yüzde 60'ı bayramlarda tüketiliyor. Özellikle geleneksel ürünler olarak adlandırdığımız lokum, pişmaniye gibi ürünlere ilginin bayram döneminde arttığı görülüyor."

Bayram şekeri en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde satılıyor

Batı illerinde çikolata satışlarının daha yoğun gerçekleştiğini söyleyen Kopuz, ülke genelinde bayram şekeri satışının en yüksek olduğu bölgelerin yüzde 31 ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olduğunu dile getirdi. 

Bu bölgeleri yüzde 21 ile İç Anadolu ve Marmara bölgeleri, yüzde 12 ile Akdeniz, yüzde 8 ile Karadeniz, yüzde 5 ile de Ege Bölgesi takip ediyor.

Merdiven altı ürünlerden uzak durulmalı

Bayram için çikolata ve şekerleme ürünleri alışverişi yapacak vatandaşlara uyarıda bulunan Kopuz, "Son yıllarda gerek tüketici bilincindeki artış gerekse yapılan denetimler sonucu sektörde kayıt dışı üretimin engellenmesi konusunda önemli mesafe alındı. Ancak merdiven altı üretim bitmiş değil. Bayramda ağzımızın tadının kaçmaması için hangi koşullarda üretildiği belli olmayan merdiven altı ürünlerden uzak durulmalı, standartlara uygun olarak üretim yapan şirketlerimizin markalı ürünleri tercih edilmelidir. Bu, çikolata ve şekerleme gibi ürünler bakımından havaların sıcak seyrettiği bugünlerde daha da önemlidir" şeklinde konuştu.

"Üreticinin önündeki en büyük sorun Şeker Kanunu"

Nişasta bazlı şeker kotasındaki sorunlara da işaret eden Kopuz, "Nişasta bazlı şeker kotasına ilişkin belirsizlik halen sürüyor. Maalesef üreticimizin önündeki en büyük sorun Şeker Kanunu. Hem pancar şekeri hem de nişasta bazlı şeker kotasının her yıl yeniden düzenlenmesi sanayicinin uzun soluklu plan ve proje yapmasını engellemektedir. Zira üretici ne kadar ham madde tedarik edeceğini son ana kadar kestirememektedir." diye konuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.