12 °C

600'den fazla kadın girişimciye destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı kapsamında söz konusu projeler için 80 milyon liralık ödeme gerçekleştirdi

600'den fazla kadın girişimciye destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında son 5 yılda 600'den fazla kadın girişimciye destek vererek, söz konusu projeler için 80 milyon liralık ödeme gerçekleştirdi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, IPARD kapsamında kadın girişimcilere verilen hibe desteklerle kadınların çalışma hayatına girmesini sağladı.  

Bakanlık, başvuru sahibinin kadın olması, işletmede çalışanların en az yüzde 50'sinin kadınlardan oluşması ya da yatırımın bir kadın girişimci tarafından uygulanması gibi özellikler taşıyan projelere öncelik verdi. Bu kapsamda son 5 yılda 600'den fazla kadın girişimcinin projesine destek verilerek, 80 milyon lira ödeme gerçekleştirildi. 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) hibelerinden yararlanan Mersin'in Gülnar ilçesi Yarmasu Köyü'nde yaşayan Fatma Şahin, toplam maliyeti 2 milyon 357 bin 348 lira tutarında bir proje gerçekleştirdi. TKDK, bu tutarın yüzde 50'sine karşılık gelen kısmını hibe olarak işletmeci Şahin'e verdi.  

Bir diğer girişimci Gülşen Özkan ise IPARD programı hibesiyle 27 bin 720 dönüm kapasiteye sahip broyler tavuk işletmesi kurdu. Programdan yaklaşık 500 bin lira hibe desteği alarak Trabzon'da yatırımını gerçekleştiren Sabahat Keleş de "365 Günlük Yaşam Alanı" adlı projesi ile kırsal turizme yeni bir tesis kazandırdı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.