22 °C

ABD'de enflasyon beklentiyi karşıladı

ABD'de TÜFE, haziranda aylık bazda yüzde 0,3 arttı

ABD'de enflasyon beklentiyi karşıladı

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda yüzde 0,3 artarak beklentileri karşıladı. 

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre TÜFE, haziranda aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda ise yüzde 0,1 arttı. Bu sonuçla, aylık artışını 5. aya taşıyan TÜFE'ye ilişkin haziran beklentisi yüzde 0,3 artış yönündeydi. 

Beklentileri karşılayan TÜFE'de başta gıda fiyatlarının yüzde 0,3 ile Eylül 2014'den bu yana en yüksek artışı göstermesi etkili olurken, barınma ve petrol fiyatlarının da yükseldiği bildirildi. 

Veriler, ayrıca fiyatı oynaklık gösteren gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek TÜFE'nin haziranda yüzde 0,2 ile beklentilere paralel arttığını ortaya koydu. Çekirdek TÜFE, yıllık bazda ise yüzde 1,8'e yükseldi. 

Bu arada, mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerinde revizyona gidilmedi. Söz konusu dönemde TÜFE aylık yüzde 0,4, çekirdek TÜFE ise yüzde 0,1 artmıştı. 

Faiz artışına bu yıl başlanabilir

Ekonomistler TÜFE'ye ilişkin verileri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yüzde 2'lik enflasyon hedefinde ilerleme sağlandığı şeklinde değerlendirirken, bunun faiz artışına bu yıl içinde başlanma olasılığını arttırdığı öngörüsünde bulunuyor. 

Bu arada, dolar TÜFE'nin beklentileri karşılamasının ardından kazançlarını artırdı. Avro/dolar paritesi verinin ardından1,0894'den 1,0860'a gerilerken, dolar/TL 2,6500'den 2,6513'e çıktı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap