AVM'lerin sorunları ATO'da tartışıldı

ATO Başkanı Baran, "Türkiye'de yatırım yapanı ve iş yeri açanı, o iş yerinin yeri, iştigal alanı ya da niteliği konusunda yönlendirecek sistem eksik" dedi

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'de yatırım yapanı ve iş yeri açanı, o iş yerinin yeri, iştigal alanı ya da niteliği konusunda yönlendirecek sistemin eksik olduğunu belirterek, "Bu nedenle Türkiye'de AVM sayıları bazı bölgelerde plansız bir şekilde arttı." ifadesini kullandı.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerindeki AVM'lerin yatırımcı ve yöneticileri, sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak üzere ATO Congresium'daki toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, 2016'da, başta hain Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) eylemleri olmak üzere, terör olaylarının AVM'lerin ziyaretçi sayısı ve cirolarını etkilediğini kaydetti.

Türkiye'de yatırım yapanı ve iş yeri açanı, o iş yerinin yeri, iştigal alanı ya da niteliği konusunda yönlendirecek sistemin eksik olduğuna dikkati çeken Baran, "Bu nedenle Türkiye'de AVM sayıları bazı bölgelerde plansız bir şekilde arttı. AVM'lerin sorunlarına vakıfız. Ülkemizde AVM kültürü diye bir kültür oluştu. Binlerce insan AVM'lerden ekmek yiyor, yine binlercesi para kazanıyor. AVM'ler vergilerini düzenli ödeyip, istihdam sağlıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan da ülke ekonomisinin gelişip güçlenmesiyle AVM sayısının da arttığını kaydetti. AVM kültürünün, şehirlerin çehresini ve yaşama alışkanlıklarını değiştirdiğini belirten Ceylan, "Türkiye, AVM'leri yapmaya geç başladı ancak hızlı bir şekilde Türkiye'nin her yerine AVM'ler yapıldı." ifadesini kullandı.

Etiketler