9 °C

Avrupa'nın balığı Türkiye'den

Avrupa'daki pazarın yüzde 33'lük payını Türkiye'de üretilen balıklardan sağlanıyor

Avrupa'nın balığı Türkiye'den

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Teknoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Yiğit, Avrupa'da satılan 3 balıktan birinin Türkiye'den ihraç edildiğini bildirdi. 

Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, "aqua-kültür endüstrisi"nde son 10 yılda oldukça önemli atılımlar yaptığını belirtti. 

Avrupa'da satılan her 3 balıktan birisinin Türkiye'den gittiğine değinen Yiğit, sektörün üniversiteler, özel sektör ve üniversite-özel sektör işbirliğinde yapılan çalışmalar sayesinde bugün Avrupa'da önemli bir noktaya ulaşıldığını vurguladı. 

Yiğit, balık üretimindeki artışın son 10 yılda yüzde 200-250 arttığını, 2015 yılı itibarıyla yaklaşık 250 bin tonluk üretime ulaşıldığını belirterek, "Bu durum Türkiye'yi hemen 2'nci sırada takip eden Yunanistan'ın üretiminin yaklaşık 2 katı oranda gerçekleşti" dedi. 

"Türkiye 10-15 yılda Avrupa'da ilk sıraya yerleşecek" 

Söz konusu üretimin ekonomiye geri dönüşünün 800 milyon dolar civarında olduğuna işaret eden Yiğit, şöyle konuştu: 

"Avrupa'daki pazarın yüzde 33'lük payının Türkiye'de üretilen balıklardan sağlandığını memnuniyetle söyleyebiliriz. Bu haliyle tabii ki ekonomik bir getirisi de var. İnanıyorum ki Avrupa'da su ürünleri deniz bilimleri konusundaki çalışmalara verilen önemin daha da artırılması, araştırma faaliyetlerine, endüstriyel bazdaki çalışmalara yapılan katkıların daha da fazlalaşmasıyla var olan ekonomik gücün ve yakalanmış olan hızlı ivmenin de katlanarak artacağını düşünüyorum. Bizim öngörümüz; 10-15 yıl içerisinde Avrupa'da ilk sıraya yerleşmiş olacak Türkiye su ürünleri üretim endüstrisi, bu artış hızıyla dünyada da ilk sıralara yerleşebilecektir." 

Yiğit, bu anlamda üniversitelerde yapılan çalışmalar ve araştırmaların, topluma ve endüstriye katkı sağlayacağına vurgulayarak, üniversitelerdeki araştırmaların sadece raflarda kalamaması, endüstriyel bazda işbirliğine yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.  

Yiğit, Türkiye'nin, su ürünleri üretim endüstrisinde Avrupa'da öncü olduğuna dikkati çekerek, üretim rakamlarının da bunu teyit ettiğini kaydetti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.