'BAE ile ikili ticaret hacmi yüzde 36 büyüdü'

Türkiye-BAE KEK 9. Dönem Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, küresel ticaretin yüzde 1,7 büyüdüğü bir ortamda BAE ile olan ikili ticaret hacminin yüzde 36 arttığına dikkati çekti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Sultan bin Said Al Mansuri ile eş başkanlığını yaptığı "Türkiye-BAE Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 9. Dönem Toplantısı" kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

Şimşek, 6 yıl aradan sonra Türkiye-BAE arasında gerçekleştirilen toplantıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "İkili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha da derinleştireceğimiz yeni işbirliği alanlarının belirlenmiş olmasından da büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirme yönünde elimizde çok önemli fırsatlar bulunmaktadır. Bu kapsamda yapmamız gereken ilk işlerden biriside bugün burada imzaladığımız mutabakat zaptındaki hususların hayat bulması için kurum ve kuruluşlarımızı harekete geçirmektir" ifadelerini kullandı.

Şimşek, küresel ticaretin sadece yüzde 1.7 arttığı bir dönemde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin, yüzde 36 arttığına dikkati çekti. 

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında fuar ve ticaret heyetlerinin sayısının artırılacağını da söyleyen Şimşek, bu faaliyetlerin iki ülke iş adamlarını bir araya getirerek, ticaret ilişkileri geliştirecek yegâne platformlar olduğunu söyledi.

Şimşek, bir sonraki KEK toplantısının ise gelecek yıl yapılmasını ön gördüklerini, ilerleyen süreç içerisinde Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Formu’nu gerçekleştireceklerini de kaydetti.

Kapanış konuşmaların ardından Türkiye-BAE Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 9. Dönem Toplantısı mutabakat zaptı imzalandı.

Şimşek, BAE Ekonomi Bakanı Mansuri ile görüştüŞimşek, BAE Ekonomi Bakanı Mansuri ile görüştü

Bu konularda ilginizi çekebilir
BAE