8 °C

Bakan Tüfenkci kararı yorumladı: Özür dileme mekanizması

Bakan Tüfenkci, S&P'nin Türkiye'nin kredi görünümünü "negatiften" "durağan"a yükseltmesini, hata düzeltme ve özür dileme mekanizması olarak gördüğünü söyledi.

Bakan Tüfenkci kararı yorumladı: Özür dileme mekanizması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye'nin kredi görünümünü yükseltmesine ilişkin, "Esasında bu not yükseltme daha çok kendi hatalarını düzeltme ve kendi adına özür dileme mekanizması diye düşünüyorum." dedi.

Bakan Tüfenkci, Standard & Poor's'un Türkiye'nin kredi görünümünü "negatiften" "durağan"a yükseltmesi ve "BB" seviyesindeki kredi notunu teyit etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

S&P Türkiye'nin görünümünü yükselttiS&P Türkiye'nin görünümünü yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ile Standard & Poor's gibi kurumları çok da ciddiye almadıklarını belirten Tüfenkci, Türkiye'nin derecelerini düşürürken ciddiye almadıkları gibi çıkarırken de pek önemsemediklerini söyledi.

'Riskimizin çok daha az olduğunu biz görüyoruz'

S&P'nin Türkiye'nin kredi görünümünü yükseltmesinin olumlu olduğunu ancak yeterli olmadığını vurgulayan Tüfenkci, "Bizim yatırım yapılabilirlik oranımız baktığımızda, bu seviyelerin çok üzerinde. Birçok Avrupa ülkesinden, birçok gelişmekte olan ülkeden bizim yatırım yapılabilme seviyemizin çok daha yukarıda olduğunu, riskimizin çok daha az olduğunu biz görüyoruz." diye konuştu.

Ağbal: S&P'nin 'reform'a vurgu yapması önemliAğbal: S&P'nin 'reform'a vurgu yapması önemli

Derecelendirme kuruluşlarının, siyasi mülahazalarla hareket ettiklerinden bir takım aceleci değerlendirmelerde bulunabildiklerini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Standard & Poor's'un darbe girişiminin hemen ardından bir not düşürmesi, ne kadar gerçekçiydi? Gerçekçi değildi. Hiçbir veriye ve analize dayanmıyordu. Bugün kendi değerlendirmelerinin ne kadar boş olduğunu gördüler. Esasında bu not yükseltme daha çok kendi hatalarını düzeltme ve kendi adına özür dileme mekanizması diye düşünüyorum."

Kaynak: AA

s&p
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.