24 °C

Bankalardaki altın miktarı 51.6 ton oldu

Bankalardaki altın mevduatı 16.9 milyar lira olurken, altın miktarı 51.6 tona çıktı.

Bankalardaki altın miktarı 51.6 ton oldu

Fiyatındaki dalgalanmalar nedeniyle 2015'te altını bırakıp konut ve dövize yönelen yatırımcılar, önceki yıl yaklaşık 5,6 milyar liralık altın bozdurdu. Geçen yıl altına yeniden rağbet göstermeye başlayan yatırımcıların bankalarda tuttuğu kıymetli maden depo hesapları 6,3 milyar lira artış gösterdi.

Verilere göre, 2015 sonu itibarıyla 10 milyar 624 milyon lira olarak gerçekleşen bankalardaki altın mevduatı hesapları, geçen yılın sonunda 16 milyar 964 milyon liraya yükseldi. Böylece bankalardaki altın mevduatı bir yılda yaklaşık 6 milyar 340 milyon lira büyümüş oldu. Söz konusu rakam, 2016'da altının ortalama gram fiyatı 122 lira olarak baz alındığında, 51.6 ton altına denk geliyor.

2016'da bankalardaki altın hesaplarının 15 milyar 922 milyon lirası gerçek kişilere, 1 milyar 42 milyon lirası da ticari ve diğer kuruluşlara ait oldu.

Aylık rekor aralıkta gerçekleşti

Yılın geneline bakıldığında kıymetli maden depo hesaplarındaki en yüksek artış aralık ayında yaşandı.

Kasım sonunda 12 milyar 767 milyon lira olarak gerçekleşen kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğü, aralık sonunda yaklaşık 17 milyar liraya tırmandı. Sadece aralık ayındaki artış 4 milyar 197 milyon lira olarak gerçekleşti.

Erdoğan'ın çağrısının etkisi

İş Yatırım Bankacılık Analisti Kutluğ Doğanay, kıymetli maden depo hesaplarındaki artışta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, altın ile ilgili çağrısının etkili olmuş olabileceğini söyledi.

Altın fiyatlarının 2016'da iyi bir yarıyılın ardından aralık ayına kadar gerilediğini belirten Doğanay, ilk hareketi kaçıran birçok kişinin aralık ayındaki kritik seviyeleri, altında pozisyon açmak üzere fırsat olarak gördüğünü de ifade etti.

Doğanay, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımı ve ileriye yönelik adımlarına ilişkin beklentilerin de altına olan talebi desteklemiş olabileceğini söyledi.

Türkiye 5 yılda 800 ton külçe altın ihraç ettiTürkiye 5 yılda 800 ton külçe altın ihraç etti

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap