Bazı bakanlıkların bütçeleri kabul edildi

Sağlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Avrupa Birliği bakanlıklarının 2017 yılı bütçeleri kabul edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 500 göçmen sağlığı merkezi hakkında çalışma yaptıklarını, mezkezlerin özellikle Suriyelilerin yoğun olduğu yerlerde hizmet vereceğini belirtti.

Genel Kurulda Sağlık Bakanı Akdağ, Bilim, Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Faruk Özlü ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, 2017 yılı bütçeleri görüşmeleri kapsamında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'de doktor sayısının eksik olduğunu ifade etti.

Yoğun bakım yatak sayısını 15 kat artırdıklarına işaret eden Akdağ, "Yoğun bakım ihtiyacından dolayı bir şehirden başka bir şehre nakletmek zorunda kaldığımız vatandaşların oranı yüzde 2,4'dür. Bu 2,4 de olmasa çok iyi olur. Bunun için gayret ediyoruz." dedi.

Acil bir hastaya aylar sonraya randevu verilmediğinin altını çizen Akdağ, şunları söyledi:

"3 bin kişinin çalıştığı, günde 400 binden daha fazla insanın randevu aldığı hakikaten kıymetli bir sistemden bahsediyorum. Bu 5 dakika meselesi kesinlikle kalıcı bir mesele değildir. Bugünkü politikamız asgari 10 dakikadır. 10 dakika da yetmez. 15 dakika, 20 dakika olması lazım. Bunun için de hekim sayısını artırmamız gerekir."

Suriyelilerin sağlık sorununa değinen Akdağ, "500 göçmen sağlığı merkezi hakkında çalışıyoruz. Suriyeli misafirlerin yoğun olduğu yerlerde göçmen sağlığı merkezi yaparak hizmet vereceğiz." diye konuştu.

Liyakat ve ehliyet esasına önem verdiğini söyleyen Akdağ, bu şekilde çalışarak önemli bir dönüşüm projesini gerçekleştirdiklerini vurguladı.

"Terörle mücadelede geri adım yok"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, organize sanayi bölgeleri için bu yıl ciddi bir kaynak ayrıldığını, özellikle yapımı devam eden OSB'lerin tamamlanmasının sağlanacağını kaydetti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin vize serbestisi konusunda terörle mücadele konusunun dışındaki tüm kriterleri yerine getirilebileceğini ancak terörle mücadele konusunda geri adım atılmayacağını ilgililere aktardıklarını ifade etti.

Genel Kurulda; Sağlık Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türk Patent Enstitüsü, TÜBİTAK, Türkiye Bilimler Akademisi, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türk Akreditasyon Kurumunun 2017 yılı bütçeleri oylanarak, kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, günlük programın tamamlanmasının ardından birleşimi saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.

Bu konularda ilginizi çekebilir