Beypazarı maden suyu İsviçre’de yasaklandı! (Beypazarı sodası doğurganlığı mı etkiliyor?)

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 1957’den bu yana faaliyet gösteren firmanın maden suyu, İsviçre’de “yüksek miktarda bor içerdiği” gerekçesiyle yasaklandı. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi’nden yapılan açıklamada, 12 Aralık 2023 üretim tarihli, 0940.4 parti NO'lu ürünün tüketilmemesi tavsiye edildi. Kurumun gerekçesi içerikteki bor miktarının sağlığa olumsuz etkisi...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsviçre, Ankara Beypazarı merkezli ve yaklaşık 67 yıldır maden suyu üreten Beypazarı Karakoca firmasının bir ürününü içeriğinde tespit edilen bor elementine atıfla "fetal gelişim ve doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olduğu” iddiasıyla yasakladı.

İsviçre Federal Konseyi’nin internet sitesinde yayınlanan İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi açıklamasında, “Resmi denetim sırasında Beypazarı marka maden suyunda aşırı yüksek bor içeriği tespit edildi” ifadesi yer aldı. 

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi “etkilenen maden suyunun tüketilmemesi” yönünde tavsiyede bulundu. Açıklamada kararın, “12 Aralık 2023 üretim, 14 Şubat 2025 son kullanma tarihli 0940.4 parti numaralı ürün” için geçerli olduğu ifade edildi.

İsviçre kurumunun açıklamasında "BAK-SAN adlı şirketin etkilenen ürünü derhal piyasadan çektiği" belirtildi.

Bu ürünün tehlikesi nedir?

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi, Beypazarı maden suyunda tespit edilen borun sağlığa etkilerine ilişkin bir bilgilendirme yazısına da açıklamasında yer verdi.

Buna göre; bor elementi yeraltı sularında ve dolayısıyla kayalardan ve topraktan yıkanabildiği için maden suyunda da doğal olarak bulunuyor. Borun fetal gelişimi ve doğurganlığı bozduğundan şüpheleniliyor. Bu nedenle, uzun vadeli bir sağlık riski göz ardı edilemez.

Beypazarı Karakoca firmasının tarihi

Beypazarı Karakoca A.Ş. firması, 1957’den bu yana Ankara’nın Beypazarı ilçesinde üretim yapıyor. Firma bugün itibarıyla 70 bin metrekarelik alanda üretimine devam ediyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre; şirket saatte 300 bin şişe üretim kapasitesine sahip. Beypazarı Karakoca firması, KKTC, İsviçre, Suudi Arabistan, Fransa, Katar, Kuveyt, Almanya ve Avusturya’nın da aralarında bulunduğu 27 ülkeye ihracat yapıyor.

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi'nin aldığı karar, Beypazarı Karakoca şirketinin ürettiği tüm ürünleri kapsamıyor. Açıklamada bor içeriği tespit edilen maden suyunun üretim tarihi ve diğer spesifik detayları yer alıyor.

Beypazarı Soda yetkilisinden açıklama

Beypazarı Soda yetkilisi, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun sodalara ilişkin toplatma kararı ve içilmemesi tavsiyesi hakkında açıklamalarda bulundu. Yetkili, "Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz. Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki, İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz" dedi.