Bursa, savunma ve havacılık ihracatını 3 kat artırdı

Bursa, yılın ilk beş ayında savunma ve havacılık sektörlerinde ihracatını 2016'nın aynı dönemine kıyasla yüzde 278 oranında artırdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA - Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden olan Bursa, 2017 yılının ilk 5 ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre savunma ve havacılık sektörlerinde ihracatını yüzde 278 artırmayı başardı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, otomotiv ve makine sektörlerinde önemli bir tecrübeye sahip olan Bursa'nın stratejik sektörlerdeki performansının her geçen gün arttığını söyledi.

Türkiye'nin büyüme yolculuğunda lider kentlerin başında gelen Bursa, 'savunma' ve 'havacılık' sektörlerindeki payını her geçen gün daha da güçleniyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2017 yılı ilk 5 aylık verilerine göre, Bursa'daki savunma ve havacılık sektöründeki firmaların ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artarak yaklaşık 4.9 milyon dolar oldu. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'nın otomotiv, tekstil, makine ve kimya gibi stratejik sektörlerde geçmişten gelen büyük bir tecrübeye sahip olduğunu vurguladı. Bursa'nın sanayi ve üretimdeki tecrübesinin mutlaka farklı sektörlere de entegre edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Burkay, yüzyılın kaderini belirleyecek alanlarda da Bursa'nın artık söz sahibi olacağını söyledi.

"Bursa ulusal savunma sanayinin yüzde 75'ini karşılayabilir"

Başkan İbrahim Burkay, Bursa'nın ulusal savunma sanayisinin hali hazırda yüzde 75'ini karşılayabilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Burkay, hayata geçirdikleri kümelenme ve Ur-Ge projeleriyle rekabet öncesi işbirliği kültürü içerisinde farkındalığın oluşturulduğunu kaydetti.

Kümelenme ve Ur-Ge projelerinde yer alan birçok firmanın Türkiye'nin milli projelerinde de görev almayı sürdürdüğünü dile getiren Başkan Burkay, "Sektör temsilcilerimiz Roketsan, TAİ, TEİ, Havelsan, Aselsan gibi markalarla birlikte çalışıyor. BTSO olarak Bursa'nın bölgemizde, ülkemizin ise dünyada söz sahibi olmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda ileri teknoloji gerektiren uzay havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerde de firmalarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Başta uzay havacılık ve savunma olmak üzere ileri teknoloji gerektiren tüm sektörlerimizin harekete geçirdiğimiz firmalarımızda Bursa'nın teknoloji üssü olmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda olarak vizyon projelerimizden birisi olan TEKNOSAB ve kısa bir süre içerisinde temelini atacağımız Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezimizi kente kazandırıyoruz. Türkiye'ye rol model olan çalışmalarımızı büyük bir heyecanla sürdürmeye ve firmalarımıza rehberlik etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.