14 °C

Bütçe, eylülde 6,4 milyar lira açık verdi

Maliye Bakanı Ağbal, eylül ayı bütçe rakamlarını açıkladı. Eylülde bütçe gelirleri yüzde 32,9 artış kaydederken bütçe açığı 6,4 milyar lira oldu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, merkezi yönetim bütçesinin eylülde 6,4 milyar lira, ocak-eylül döneminde ise 31,6 milyar lira açık verdiğini bildirdi.

Ağbal, "Ocak-Eylül 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2017 Yılsonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı" konulu basın toplantısında, eylül ayı merkezi yönetim bütçe açığının geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında 16,9 milyar liradan 6,4 milyar liraya gerilediğini ifade etti.

Bütçe giderlerinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artışla 54,4 milyar lira olduğuna işaret eden Ağbal, faiz hariç bütçe giderlerinin yüzde 1,6 azalışla 46 milyar lira, faiz giderlerinin 8,4 milyar lira, bütçe gelirlerinin yüzde 32,9 artışla 48 milyar lira, vergi gelirlerinin ise yüzde 35,5 artışla 41,8 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Ağbal, ocak-eylül dönemine ilişkin bütçe açığının ise 31,6 milyar lira olduğunu belirterek, bütçe giderlerinin 488,2 milyar lira, faiz hariç giderlerin 441,6 milyar lira, faiz giderlerinin 46,6 milyar lira, bütçe gelirlerinin 456,6 milyar lira, vergi gelirlerinin ise 385,3 milyar lira olduğunu açıkladı.

"Harcamalar kontrol altında tutulacak"

Naci Ağbal, yılın kalan döneminde de harcamaları kontrol altında tutacaklarını ifade ederek, "Yıl sonunda bütçe açığının hedefimizden daha düşük gerçekleşeceğine inanıyorum. Önümüzdeki aylarda bütçenin gelir tarafında daha olumlu bir gelişme olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Bakan Ağbal, ekonomik göstergelerde genele yaygın bir iyileşme olduğunu söyledi. Ağbal, ihracat tarafında çok güçlü bir performans öngördüklerini belirterek, yıl sonunda ihracat rakamını 156,5 milyar doların üzerine çıkarmayı umduklarını bildirdi.

Ağbal, "Son bir yılda 1 milyonun üzerinde bir istihdamı yakaladık. İstihdamdaki artış bütün sektörlerde var" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.