SON DAKİKA: İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında öldü mü? Kritik gelişmeler yaşanıyor

SON DAKİKA HABERİ: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu bölgeye ulaşıldı. Hava koşulları nedeniyle ekipler kaza yerine yaklaşık 14 saat sonra varırken, İran lideri Reisi’nin hayatını kaybettiği kesinleşti. İran haber ajansları Reisi ve Abdullahiyan'ın öldüğünü teyit etti. İşte dakika dakika İran'dan son gelişmeler...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SON DAKİKA HABERİ: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter Tebriz'in kuzey doğusunda Uzi ve Pir Davud köyleri arasındaki Dizmar ormanında düştü.

Sis ve yoğun yağış nedeniyle arama-kurtarma ekiplerinin kaza mahalline ulaşma çabaları sekteye uğradı.

Ekipler İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı taşıyan helikopterin enkazına Türkiye saati ile 05.30 sıralarında ulaştı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın hayatını kaybettiği kesinleşti.

İşte arama-kurtarma çalışmalarının ikinci gününde dakika dakika yaşananlar:

12.20: Tasnim haber ajansı, helikopter kazasında ölenlerin kimliklerinin belli olduğunu duyurdu. Cenazelere DNA testi yapılmasına gerek olmadığı belirtilirken, Ayetullah El Haşim'in naaşının diğer cenazelere göre daha iyi durumda olduğu ifade edildi.

Beş günlük yas ilan edildi

11.48: İngiltere merkezli Reuters'a konuşan İsrailli bir yetkili, kazada Tel Aviv yönetiminin herhangi bir rolü olmadığını söyledi.

11.28İran Cumhurbaşkanı Reisi ve aralarında Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın da bulunduğu üsy düzey devlet görevlilerinin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle ülkede beş günlük yas ilan edildi.

10.52: Irna'da yer alan habere göre, Reisi'nin ölüm haberinin ardından İran borsası faaliyetleri durdurdu. Tahran Menkul Kıymetler Borsası'ndaki tüm işlemlerin yanı sıra tezgah üstü ve emtia bazlı işlemlerin de durdurulduğunu açıklandı. Ancak açıklamada, ticari borsalardaki fiziki piyasa faaliyetlerinin normal seyrinde devam ettiği belirtildi.

10.45: Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın naaşları, Tebriz Şehitleri Mezarlığı'na defnedilmek üzere kaza alanından taşındı.

50 gün içinde seçim yapılacak

10.30: İran Anayasa Koruma Konseyi Sözcüsü Hadi Tahan Nazif, İran anayasasına göre Cumhurbaşkanı birinci yardımcısının İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'in onayından sonra hükümetin yetkilerini üstleneceğini belirtti.

09.30: Mehr haber ajansı, helikopter kazasında hayatını kaybedenlerin cansız bedenlerinin sedyeyle taşınırken çekilen görüntülerini paylaştı.

07.47: Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümü İmam Rıza’nın türbesinde resmi olarak duyuruldu. 

07.20: Tasnim haber ajansı İran lideri Reisi'nin ölüm haberini resmen duyurdu.

07.03: İran'ın Mehr haber ajansı, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ı taşıyan helikopterdeki tüm yolcuların şehit olduğunu duyurdu.

07.00: Reisi'nin helikopterinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de bulunduğunu ifade edilmişti.

06.55: Reuters'a bilgi veren İranlı bir yetkili, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın helikopter kazasında öldüğünü teyit etti.

05.55: İran devlet televizyonu, Akıncı İHA’nın tespitlerinin ardından bulunan Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

Arama kurtarma ekipleri İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazında...

05.53: Reuters'a konuşan İranlı bir yetkili, "Maalesef helikopterdeki tüm yolcuların öldüğünden endişe duyuluyor" açıklaması yaptı.

05.49: Reuters'ın bir yetkiliye dayandırdığı habere göre; Reisi'yi taşıyan helikopter tamemen yanmış durumda bulundu. 

05.40: Reuters'a konuşan İranlı bir yetkili, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin sağ bulunmasına yönelik beklentinin düşük olduğunu ifade etti.

05:27: İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'in bildirdiğine göre; İran Kızılayı Başkanı Kolivand, ekiplerin kaza bölgesine ulaştığını açıkladı. Kolivand'a göre; Tevil köyündeki kaza helikopterinin arama alanında gelişmiş ve özel ekipmanlarla 73 kurtarma ekibi bulunuyor.

04.15: İran Kızılayı Başkanı Kolivand, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkililerin helikopter kazası geçirmesine ilişki son gelişmeyi duyurdu. Kolivand, Türk İHA'sı Akıncı'nın Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Tevil köyü yakınlarında tespit ettiği iki ısı kaynağının bulunduğu bölgeye arama kurtarma timlerini sevk ettiği bildirildi.

İran'da neler yaşandı?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyet dün üç helikopterlik bir konvoyla Azerbaycan sınırından dönmek için hareket etmişti.

Ajanslar önce Reisi'nin konvoyundaki bir helikopterin kaza yaptığını duyurdu. Akabinde Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığı belirtildi.

Sonrasında gelen haberler, konvoydaki iki helikopterin İran'a döndüğünü ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abullahiyan'ın içinde bulunduğu helikopterle bağlantının kesildiği yolundaydı...

Tehran Times'ın güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre, Reisi'yi taşıyan helikopterin uydu telefonuyla herhangi bir irtibat sağlanamıyordu.

Hava şartları arama-kurtarma ekiplerinin kaza mahalline ulaşmasını engelledi. Bölgede yoğun sis ve yağış vardı. Ekiplerin Reisi'nin helikopterine ulaşması saatler aldı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelmişti. Liderler iki ülke sınırında Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılış törenine katılmak üzere İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti'nde buluşmuştu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir? 

İran Cumhurbaşkanı İbrahimReisi, 1960'da İran'ın kuzeydoğusundaki Meşhed kendinde dünyaya geldi. Babasının izinden giderek din adamı olan Reisi, 1979'da Kum şehrinde geçen öğrencilik yıllarında Şah Rıza Pehlevi karşıt gösterilere katıldı.

İbrahim Reisi, 2014 yılında başsavcı olarak atandı ancak öncesinde 10 yıl boyunca yargı erki başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 

Reisi, 1980'lerde İran İslam Devrimi karşıtı binlerce mahkûmun idam edilmesinde rolu olmakla suçlanan bir figür.

İran lideri, genç bir savcı olarak İran'ın başkenti Tahran'da yüzlerce siyasi mahkumun infazını denetleyen bir "ölüm komitesinde" yer aldı. 

İranlı muhafazakâr bir politikacı ve hukukçu olan İbrahim Reisi, 2021'den bu yana İran Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor.

Reisi’nin seçilmesi “devlet organlarının tümüyle yıllar sonra yeniden dini lider Hamaney'in emri altına girmesi” olarak yorumlanmıştı.