İran lideri Reisi hayatını kaybetti: İran'da görevdeki cumhurbaşkanı ölünce ne oluyor? İşte yanıtı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybettiği kesinleşti. Dünya İran'da neler yaşanacağını merak ediyor? İran'da görevdeki cumhurbaşkanı ölünce ne yapılıyor? Yeni cumhurbaşkanını kim seçiyor? İşte İran'da bundan sonra yaşanacak süreç...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile birlikte üst düzey devlet yetkililerini taşıyan helikopter dün Doğu Azerbaycan eyaletinde düştü.

Arama kurtarma ekipleri sabaha karşı helikopterin enkazına ulaştı. İran haber ajansları kazadan kurtulan olmadığını duyurdu.

Kazada Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Emir Hüseyin Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim hayatlarını kaybetti.

Peki İran’da görevdeki bir cumhurbaşkanı öldüğünde ne oluyor?

İran İslam Cumhuriyeti Anayasası’nın 131’inci Maddesi’ne göre; Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı (şu anda bu görevde Muhammed Muhbir bulunuyor) görevi devralıyor. Bunun için İran’da tüm konularda söz sahibi olan İran’ın dini liderinin (bu görevde Ali Hameney bulunuyor) onayı gerekiyor. 

Sonrasında Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, meclis başkanı ve yargı başkanından oluşan bir konsey, en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanı için bir seçim düzenlemek için karar alıyor.

Anayasa Koruma Konseyi'nden ilk açıklama geldi

İran Anayasa Koruma Konseyi Sözcüsü Hadi Tahan Nazif, İran Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının ölümü üzerine taziyede bulundu.

Nazif, İran anayasasına göre Cumhurbaşkanı birinci yardımcısının İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'in onayından sonra hükümetin yetkilerini üstleneceğini belirtti.

Hadi Tahan Nazif, İran Meclis Başkanı, yargı başkanı ve diğer yetkililerden oluşan bir konsey kurulacağını ve bu konseyin en geç 50 gün içinde cumhurbaşkanının seçilmesi için gerekli koşulları hazırlamakla yükümlü olduğunu da sözlerine ekledi.