12 °C

Büyükelçi'den ATSO ziyareti

İngiliz Büyükelçi Richard Moore, ATSO'yu ziyaret etti

Büyükelçi'den ATSO ziyareti

ANTALYA - İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Davut Çetin'i ziyaret etti. 

ATSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyarette konuşan Büyükelçi Moore, Antalya'nın Türkiye'nin en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu kaydederek, "Türkiye, sadece İstanbul ile sınırlı değil. Antalya'nın da çok önemli bir ticaret hacmi var. Bu sebepten İngiliz yatırımcılar Antalya'ya ilgi göstermek isteyecektir" dedi. 

Özellikle sağlık turizmi konusunda İngiliz firmaların Türkiye'de mutlaka yatırım yapmak istediğini kaydeden Moore, "Şu anda Türkiye hararetli bir dönemden geçiyor. Ancak orta ve uzun vadede olumlu düşüncelere sahibim. İngiliz yatırımcılar burada çalışmalarına başlayıp orta ve uzun vadede bu çalışmaları arttıracaklardır" ifadelerini kullandı. 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu'nun Antalya'da yapılacağını da belirten Moore, foruma ATSO'nun da katılımının kendileri için önemli olduğunu bildirdi. 

ATSO Başkan Yardımcısı Davut Çetin de Antalyalı iş adamlarının İngiltere vizesi konusunda kontenjan sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, kontenjan artırımı yapılması için talepte bulundu. İngiltere ile iş dünyasını buluşturmak için bazı çalışmaların vize kontenjanına takıldığını vurgulayan Çetin, "Haftalık vize kontenjanı 40 olarak belirlenmiş ancak bu kontenjan dolduğu zaman iş adamlarımız ziyaretlerini planladıkları tarihlerde gerçekleştiremiyorlar. Haftalık belirlenen kontenjan bu tür ziyaretlere engel oluyor" dedi. 

Vize sorunu için elinden geleni yapacağını belirten Büyükelçi Moore, vize konusunda yetkinin tamamen kendisinde olmadığını ancak yetkililerle görüşerek vize konusu için girişimlerde bulunacağını kaydetti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.