15 °C

Büyüme bu yıl hızlanacak

Maliye Bakanı Şimşek, 2012 yılı büyüme hızını değerlendirirken "2013 büyümenin dengeli biçimde hızlandığı bir yıl olacak" dedi.

Büyüme bu yıl hızlanacak

 

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan büyüme verilerini değerlendirirken, "Küresel ekonomideki yavaşlamaya, en büyük ticaret ortağımız olan AB'deki krizin derinleşmesine, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen Türkiye'nin yüzde 2,2 büyümüş olması bir başarıdır" ifadesini kullandı.
 
"Büyümedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin 2012 yılında önemli kazanımlar elde ettiğine" işaret eden Şimşek, cari açığın bir önceki yıla göre yaklaşık 28 milyar dolar daraldığını, enflasyonun yüzde 6,2 ile son 44 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini hatırlattı.  
Son bir yılda 1 milyon istihdam yarattıklarına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin son 11 yılın en düşük işsizlik rakamlarını gördüğünü, kamu borç stokunun milli gelire oranının da yüzde 36'ya gerilediğini ifade etti. 
 
"2013'te büyüme dengeli biçimde hızlanacak"
 
Bakan Şimşek, 2013'ün, büyümenin dengeli biçimde hızlandığı bir yıl olacağı değerlendirmesinde bulunarak, şunları kaydetti:   
 
"Enflasyonist baskılardaki azalmaya paralel olarak para politikasındaki esneklik ile piyasalarda ve reel sektörde artan güven ortamı iç talepteki toparlanmayı olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra güçlü kamu mali dengelerimiz, sağlam bankacılık ve reel sektör bilançoları ile hanehalkının sağlam yapısı da büyümeyi destekleyecektir. Bu çerçevede bu yıl büyümenin Orta Vadeli Program'da (OVP) öngördüğümüz üzere yüzde 4 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz."
 
Çağlayan: Bu yıl ve sonrasında daha hızlı büyüyeceğiz
[PAGE]
 
Çağlayan: Bu yıl ve sonrasında daha hızlı büyüyeceğiz
 
Ekonomi Bakan Zafer Çağlayan da "2013 ve sonrasında daha hızlı ve sağlam büyüyen bir ekonomimiz olacak. 2023 hedefimiz ilk 10'a girmek, 2 trilyon dolar GSYH'ye çıkabilmek. Bunun için de en az yüzde 6-6,5 hızla büyümemiz gerekiyor. Hem iç talebin hem de net ihracatın katkısı ile bunu yapacağız" dedi.
 
"Daha fazlasını hak ediyorduk, biraz acı fren oldu"
 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 2,2 büyüdüğünü, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) 786,3 milyar dolara yükseldiğini, 2012'de net ihracatın büyümeye katkısının 4,1 puan olduğunu belirterek, "Daha fazlasını hak ediyorduk, biraz 'acı fren' oldu" değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye'nin gerçek büyüme performansının bunun çok daha üzerinde olduğunu vurgulayan Çağlayan, bu rakamın kötü olmadığını ama daha iyisinin olabileceğini ifade etti. Çağlayan, şunları kaydetti:
 
"Ben Zafer Çağlayan olarak 1 yıldır neden bu konuda konuşuyorum? Çünkü büyüme bizim genetiğimizde var. Bu rakam frene fazla basıldığını gösteriyor. Tekrar söylüyorum. Bu kötü bir büyüme hızı değil. Hele ki en büyük ihraç pazarımız olan, en büyük ekonomik partnerimiz olan AB ekonomileri krizdeyken, Avro Bölgesi üyeleri birer birer yardıma başvururken, Avro Bölgesi 2012 yılında binde 6 daralmışken, bugünkü büyüme oranımız kötü bir oran değil."
 
"İç talepteki daralma, büyüme hızını aşağı çekti"
 
Bakan Çağlayan, iç talepteki daralmanın, büyüme hızını aşağı çeken bir gelişme olduğuna dikkati çekerek, şöyle dedi:
 
"Ne yazık ki büyümenin bir tarafı eksik kaldı. Ben hem iç talebin hem net ihracatın katkı vermesi gerektiğine inanıyorum. Gelecek yıllarda da bunu göreceğimizi düşünüyorum. 2012 yılında GSYH'miz 786,3 milyar dolar oldu. Gönül isterdi ki, iç talep de büyümeye az da olsa katkı verseydi, 800 milyar doların üzerine çıkabilseydik, daha fazla istihdam yaratabilseydik, daha fazla yatırım yapılsaydı. Onları da 2013 ve sonrasında yapacağız inşallah."
TÜİK'in bugün açıkladığı verilere göre 2012 yılı bütçe açığı/GSYH oranının yüzde 2 olduğunu belirten Çağlayan, 2011'den yüksek olsa da bu oranın, pek çok AB üyesinden daha iyi olduğunu ifade etti.
 
Türkiye'nin 2013 yılında daha düşük bir bütçe açığı olacağını ümit ettiğine vurgu yapan Çağlayan, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"2012 yılının ilk 3 çeyreğinde net ihracat yoluyla büyümüştük. Az önce açıklanan veri 4. çeyrekte de bunun devam ettiğini gösterdi. 2012 yılında ekonomimiz yüzde 2,2 büyüdü. Bunun 4,1 puanı net ihracattan geldi. Yani 2012 yılında Türkiye ekonomisi net ihracat yoluyla büyüdü. Başka bir önemli gelişme de ihracatın GSYH'deki payı. Bugünkü verilere göre 2012 yılı itibarıyla mal ihracatının GSYH'deki payı yüzde 19,4, mal ve hizmet ihracatının payı yüzde 25 oldu. 2002'de bu oran yüzde 21'di. 2013 ve sonrasında daha hızlı ve sağlam büyüyen bir ekonomimiz olacak. 2023 hedefimiz ilk 10'a girmek, 2 trilyon dolar GSYH'ye çıkabilmek. Bunun için de en az yüzde 6-6,5 hızla büyümemiz gerekiyor. Ben bunu yapabileceğimize inanıyorum. Hem iç talebin hem de net ihracatın katkısıyla bunu yapacağız."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap