17 °C

Canikli: Bana göre yüzde 8'i geçmez

TCMB'ye göre kurdaki dalgalanmanın enflasyona etkisinin yüzde 15 olduğunu söyleyen Canikli, "Bana göre yüzde 8'i geçmez" dedi.

Canikli: Bana göre yüzde 8'i geçmez

Dolar/TL'de dalga boyunun düştüğünü ve son zamanlarda dar bir bantta hareket ettiğini bildiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Bu hareket enflasyona büyük oranda yansıdı. TCMB'ye göre kurdaki dalgalanmanın enflasyona etkisi yüzde 15. Ama bana göre bu yüzde 8'i geçmez" dedi.

Canikli Reuters'a verdiği söyleşide, büyüme rakamlarıyla ilgili soru üzerine, "Ben (büyümeden) hâlâ ümitliyim. 2016'da büyüme yüzde 3'e yakın olur. Ama bu yılın ilk çeyreği çok iyi gelecek. Bu canlanma verilere de yansıyor. İlk üç ayda yüzde 3.5'a yakın bir rakam bekliyoruz" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yılsonu büyüme rakamının yüzde 4'e yakın gelebileceğini, Türkiye'nin Temmuz'da çift haneli enflasyondan da kurtularak, 2017'yi büyük ihtimalle yüzde 7.5'la enflasyonla kapatacağını söyledi.

"2017'nin tamamına baktığımızda büyüme rakamının yüzde 4'ün üzerinde olacağını görüyoruz. İstihdam verileri de göstergelerden bir tanesi" diyen Canikli, "İstihdam seferberliği ile bu yıl şu ana kadar 300 binin üzerinde istihdam var. Toplum yararına istihdamla birlikte 500 bin oldu bu rakam. Bunun işsizlik rakamlarına olumlu anlamda yansıması birkaç ay sonra gerçekleşecek."

'Bana göre yüzde 8'i geçmez'

Dolar/TL'de dalga boyunun düştüğünü ve son zamanlarda dar bir bantta hareket ettiğini vurgulayan Canikli, "Bu hareket enflasyona büyük oranda yansıdı. TCMB'ye göre kurdaki dalgalanmanın enflasyona etkisi yüzde 15. Ama bana göre bu yüzde 8'i geçmez" ifadesini kullandı.

Canikli şöyle devam etti:

"Temmuz'dan itibaren çift haneli enflasyondan kurtuluruz diye düşünüyorum. Yılın sonunda rakamın yüzde 7.5'a düşürülmesi kuvvetle muhtemeldir."

'Krediyi tahrik etmek istiyoruz'

Canikli, banka kredileriyle ilgili olarak da, "Geçen yıl kredilerdeki artış hızı negatifteydi. Tekrar yükselişe geçtik. Yılsonunu yüzde 10'un üzerinde artışla kaparız. Biz daha önceki dönemlerin aksine krediyi tahrik etmek istiyoruz" dedi.

KOBİ'lere sağlanan kredilerde bankaların hiçbir riskinin bulunmadığını da vurgulayan Canikli, "250 milyar liralık KGF destekli kredi bankacılıkta da rahatlama sağlayacak. Çünkü takibe düşme ihtimali çok düşük" ifadesini kullandı.

Fİ-YAPI ve Dumankaya mağdurları

Canikli 'FETÖ' ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle yönetimlerine kayyum atanan inşaat şirketlerinin konutlarına yatırım yapan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla çalıştıklarına da dikkat çekti.

Fİ-YAPI ve Dumankaya'yı örnek gösteren Canikli, "Bu şirketlere ait tespit ettiğimiz bazı gayrimenkulleri satacağız. Duran anlaşmaları da çözüp, bu konutları hak sahiplerine vereceğiz. Tek bir mağduriyet olmayacak" diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından, hükümet darbe girişiminin arkasında bulunduğunu açıkladığı 'FETÖ' ile bağlantısı olduğu şüphesiyle bazı şirketlere el koymuş ve başlarına kayyum atamıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.