17 °C

Çin'de Türk doğaltaşına yoğun ilgi

Türk doğaltaş sektörü temsilcileri, fuarda Çin'de yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen ilgiden memnun

Çin'de Türk doğaltaşına yoğun ilgi

İZMİR - Çin'de düzenlenen "Yunfu Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı"na katılan Türk doğaltaş sektörü temsilcilerinin, Çin'de yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen fuarda beklentilerinin üzerinde ilgiyle karşılaştığı bildirildi.  

Ege İhracatçı Birliklerin açıklamasında Türkiye'nin 57 firma ile katılığı fuarda, Türk firmalarının yoğun iş görüşmeleri gerçekleştirdiği kaydedildi.  

Fuarda Türkiye standının açılışını, Türkiye'nin Guanghzou Başkonsolosu Batu Kesmen, Ticaret Ataşesi Hasan Köse, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya yaptığı kaydedildi. 

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Çin'de inşaat sektöründeki ekonomik durgunluğun 2015 yılında da süreceği izlenimi edindiklerini dile getirerek, açıklamada şu görüşlerini aktardı: 

"Bu durgunluğu 2014 yılının 10 ayında Çin'e yaptığımız doğaltaş ihracat rakamları da teyit ediyor. Bu süreci en az hasarla atlatmanın yolu müşterilerimizle bağımızı kopartmamaktan geçiyor. Çin'de inşaat sektörünün  2016 yılından itibaren tekrar canlanması bekleniyor, yakın gelecekte dünyanın en büyük ekonomisi olması beklenen Çin'e ihracatımızı arttırmak ve 2023 yılında doğaltaş sektörü olarak 3 milyar dolar pay almak istiyoruz." 

Bu yıl 11'inci kez düzenlenen Yunfu Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nı 100 bini aşkın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.