DASK'a 241 milyon euroluk 'reasürans' desteği

DASK'a devlet tarafından 241 milyon euro hasar fazlası reasürans desteği sağlanacak. Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı, yarından itibaren geçerli olacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Doğal Afet Sigortaları Kurumu'na (DASK) zorunlu deprem sigortası için oluşturulan reasürans dilimlerinde, her bir dilimden yüzde 10 pay alacak şekilde devlet tarafından 241 milyon euro hasar fazlası desteği sağlanacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, DASK Yönetim Kurulu tarafından zorunlu deprem sigortası için oluşturulan 1 Kasım 2014 - 31 Ekim 2015 dönemi reasürans ve koruma programı dikkate alınarak, 840 milyon euro üzerindeki hasar fazlası reasürans dilimlerinde, her bir dilimden yüzde 10 pay alacak şekilde DASK'a devlet tarafından toplam 241 milyon euro hasar fazlası reasürans desteği sağlanacak.

Sağlanan bu reasürans korumasına karşılık, pay alınan ilgili reasürans dilimlerinin piyasa fiyatı esas alınarak hesaplanan 5.8 milyon euro reasürans primi, 28 Şubat 2015 tarihine kadar DASK tarafından genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine Müsteşarlığı hesaplarına ödenecek.

Yarından itibaren geçerli olacak

Gerekmesi halinde, pay alınan reasürans dilimlerine ilişkin hasar ödemelerine devlet payı oranında katılım sağlanacak. Karar, 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir