Dünya Çiftçiler Günü'nde masrafsız Şekerbank kredisi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 
İSTANBUL - Şekerbank, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne özel masrafsız, 25 bin TL'ye kadar kredi kullandırıyor.  Tarım sektöründe 60 yıllık deneyimi olan banka, çiftçilere yönelik faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiği Anadolu Turları ile bugüne kadar 6 bin 500 köyü tek tek gezerek 195 bin çiftçiye ulaştı.
 
Kuruluş amacı tarım sektörünün finansmanı olan ve bu alandaki 60 yıllık uzmanlığı ile Türkiye genelinde çiftçilere yerel hizmet sunan Şekerbank, bu yıl da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne özel zirai kredilerde masrafları kaldırdı. 25 bin TL'ye kadar kredi olanağı sunulan söz konusu kampanya, 31 Mayıs'a kadar devam edecek.
 
Dünya Çiftçiler Günü'ne özel masrafsız kampanya

Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, banka olarak ürün ve hizmetlerini köy köy gezerek çiftçinin ayağına götürdüklerini kaydetti. Bu durumdan hem üreten çiftçinin hem de banka olarak kendilerinin memnun olduğunu kaydeden Yıldız, gelenekselleşen kampanyaları çerçevesinde 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne özel çalışmaları olduğunu belirtti. "Çiftçilerimize yönelik kutlanan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne özel olarak zirai kredilerden masrafları kaldırarak kredi masrafını bu dönemde almıyoruz ve kampanyamızı her yıl düzenliyoruz. Bu sene de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne özel olarak zirai kredilerde masrafları kaldırdık. Çiftçiler tohum, gübre, fide, zirai ilaç ve yem gibi her türlü tarımsal ihtiyaçlarının finansmanı için kullandıkları zirai krediler için 31 Mayıs'a kadar masraf ödemeyecek" dedi.
 
"6 bin 500 köye gittik"

Halit Haydar Yıldız, çiftçileri birer bir ziyaret ederek ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla başladıkları ve geçen yıl beşincisini gerçekleştirdikleri Hasat Kart Anadolu Turu kapsamında, uzman ekiplerle 55 il, 91 ilçe ile 1.271 köyü ziyaret ettiklerini ifade etti. Bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl 40 bine yakın çiftçiye tarım sigortasının önemini anlattıklarını söyleyen Yıldız, şöyle konuştu: "Şekerbank'ın tarım bankacılığı uzmanları, 2008 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdikleri tarım sektörüne yönelik Anadolu Turları kapsamında, 6 bin 500'e yakın köy ziyareti ile 195 bin çiftçi ile görüştü. Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz Hasat Kart Anadolu Turu için ise şu anda uzman ekiplerimiz sahada bulunuyor. Ekiplerimiz mayıs sonuna kadar çiftçilerimizi ziyaret etmeye devam edecek."
 
Hasat zamanı ödeme imkânı

Yıldız, tarım sektörüne yönelik önemli ürünlerinden biri olan Hasat Kart'a ilişkin şunları söyledi: "Türkiye'nin çiftçiye özel ilk ticari kart ürünü olan Hasat Kart ile çiftçilerimize ekim zamanı nakit sıkıntısı çekmeden mazot, yem, gübre, tohum alımını da kapsayan ihtiyaçlarını uygun ödeme koşullarıyla karşılama imkânı sunuyoruz. Çiftçiler, Hasat Kart ile nakit ihtiyaçlarını karışlayabildikleri gibi, tedarikçilerden her türlü hububat, mazot, gübre ve fide gibi ihtiyaçlarını alabiliyor, ödemesini ise hasat zamanı yapabiliyor. Şekerbank'ın tedarikçiler ile yaptığı anlaşmalar sayesinde çiftçiler, ihtiyaçları olan ürünleri, kendilerinin belirledikleri vade ve uygun ödeme koşulları ile temin edebiliyorlar."
Şekerbank, Hasat Kart tarım sigortası ödeme özelliği ile de olası tüm risklere karşı tarım üretimini ve çiftçinin emeğini güvence altına alıyor. Çiftçilerin tarım sigorta primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanırken, Şekerbank Tarsim ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında, sigorta bedelinin diğer yüzde 50'sinin Hasat Kart ile ekim zamanı karşılanıp, ödemenin uygun koşullarda ve üreticinin belirlediği vadelerde hasat zamanı yapılabilmesini sağlıyor.

Çiftçiler için Vodafone iş birliği 3. yılında

Hasat Kart aracılığı ile çiftçilerin öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak üzere farklı kurumlarla işbirlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız şunları söyledi: "Üreticilerimize, Hasat Kart anlaşmalı tedarikçilerimizden edindikleri ihtiyaçlarının bedelini hasat zamanında ödeme olanağı sunuyoruz. Örneğin mazot aldıklarında altı ay için yüzde sıfır faiz imkânı veriyoruz. Yine bu kapsamda sektörde bu alandaki ilk uygulama olarak Vodafone ile 2010 yılında bir işbirliği yaptık. 'Tüm Yıl Konuş, Hasat Zamanı Öde' kampanyasıyla çiftçimiz Vodafone cep telefonu faturalarını yılda bir kez faizsiz ödeyebiliyor. Bu işbirliğimiz 3. yılında başarılı bir şekilde sürüyor. Ayrıca tarımsal sulamada kullanılan elektrik harcamalarını da yine yılda bir defada hasat zamanı ödeme imkânı gibi birçok fırsat sunuyoruz. Çiftçilerimiz tüm bu ihtiyaçlarının bedelini, kendilerinin belirleyecekleri vadede, hasat zamanlarında tek seferde ödeyebiliyor."