11 °C

Ermut: Uluslararası doğrudan yatırımlar son çeyrekte toparlandı

Uluslararası doğrudan yatırımların 2016 yılını 12,1 milyar dolar ile kapattığını belirten TYDTA Başkanı Arda Ermut, Türkiye'nin küresel şartlara rağmen 2017 yılında da cazibesini koruyacağını söyledi.

Ermut: Uluslararası doğrudan yatırımlar son çeyrekte toparlandı

2016 yılında toplamda Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) tutarı 12,1 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, Ocak-Aralık 2016 döneminde gerçekleşen cari açık toplamının yüzde yüzde 37’si uluslararası doğrudan yatırımlar tarafından finanse edildi.

Doğrudan yatırım 17 ayın zirvesindeDoğrudan yatırım 17 ayın zirvesinde

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, konu ile ilgili olarak yaptğı açıklamda, tüm zorluklara rağmen son çeyrekte güçlü bir toparlanma yaşandığını ifade etti.

Ermut, “Geriye dönüp baktığımızda, 2016 yılının dünya ve Türkiye için zor bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. 2016 yılı küresel UDY akımları açısından da sıkıntılı bir yıl olarak geride kaldı. Yıl içerisinde gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ülkelerde %50’yi aşan düşüşler gördük. Bizde, tüm olumsuzluklara rağmen durum bu şekilde tezahür etmedi. Tüm zorluklara rağmen son çeyrekte güçlü bir toparlanma yaşadık ve 3,6 milyar dolar yatırım çektik. 2016 yılında uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 56’sını 15 Temmuz darbe girişiminden sonra aldık" dedi.

'Türkiye, cazibesini koruyacak'

15 Temmuz'un yabancı yatırımlarda azalma değil, yukarı bir hareketlenme yarattığını söyleyen Ermut, "İlk 7 ayın ortalaması 900 milyon dolarken, son 5 aylık ortalama 1.162 milyon dolar oldu. 2016 yılının en çok yatırım çektiğimiz ayı ise 1,9 Milyar Dolar ile Aralık ayı oldu. Bu rakam aynı zamanda son 17 ayda gelen en yüksek brüt UDY yatırım sermayesi olma özelliğine sahip. Bütün bu rakamlar bize 15 Temmuz sonrası doğrudan yabancı yatırımlarda bir azalma değil, tam tersi yukarı doğru bir ivme olduğunu gösteriyor. 2016 yılında çekilen toplam 12,1 milyar dolar UDY ise son 14 yıllık dönemde çekilen yıllık ortalama UDY miktarına yakın gerçekleşerek istikrarlı performansın devam ettiğini göstermiştir" diye konuştu.

Ermut şöyle devam etti: "2017 yılı da daha önce bahsettiğimiz birçok belirsizliğe gebe olduğundan küresel yatırım anlamında 2017 yılında da ciddi bir toparlanma beklemiyoruz. Ülkemiz açısından baktığımız da ise, daha parlak bir tablo gördüğümüzü söyleyebiliriz. Özellikle anayasa değişikliği sürecinin tamamlanması ile ülkemiz tekrar büyüme, reform ve yatırım odaklı ajandasına dönüş yaşayacaktır. Ülkemizin potansiyeli ve avantajları her zaman olduğu gibi 2017 yılında da uluslararası yatırımcılar için cazibesini koruyacaktır.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.