Esnaf, alkol yasağına iki saat erteleme istiyor

Saat sınırının alkol tüketimini düşürmediğini, kendilerini mağdur ettiğini belirten esnaf, işlerinin düzelmesi için devletten destek bekliyor. Esnaf, devletten, en azından iki saat erteleme talep ediyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SELENAY YAĞCI

Türkiye’de 2013 yılında yürürlüğe giren 6487 sayılı Yasa değişikliğiyle alkollü içki satışı, reklam ve tanıtım konusunda getirilen sınırlamanın perakendeci esnafa olan etkileri ölçüldü. Saat sınırının alkol tüketimini düşürmediğine, kendilerini mağdur ettiğine vurgu yapan esnaf, işlerinin düzelmesi için devletten destek bekliyor. Esnaf, devletten, en azından iki saat erteleme talep ediyor. GMonitör’ün Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Samsun ve Tekirdağ’ı içeren 21 ilde 4 bin 691 kişi ile yüzyüze görüşerek yaptığı araştırma sonucunda esnaf, mağduriyetlerini dile getirdi. Tütün Alkol Piyasası Denetleme Kurulu (TAPDK) tarafından yetkilendirilmiş perakende satış noktalarının %90,3’ü, saat 22:00’den sonra getirilen alkollü içecek satış yasağını desteklemediğini belirtirken, bu oran turizm bölgesinde %91,1 olarak gerçekleşti. İşletmelerin %56,2’sı uygulamada bir değişiklik olması durumunda yasağın tamamen kaldırılmasını talep ederken, %38,8’i yasağının daha ileri bir saate alınmasını tercih etti. Eğer saat yasağı kaldırılmaz ancak bir değişiklik yapılırsa; işletmelerin %41.2’si %24:00’ü; yüzde 25.7’si saat 02:00’yi tercih etti.

Turizm bölgesinde işletmelerin ise %27.8’i saat 02:00’yi uygun buldu. işletmelerin %88,6’sı, 2013'te yapılan bu düzenleme sonrasında gelirinin düştüğünü belirtti. İşletmelerin %70.3’ü, yakın çevresinde ya da bilgi sahibi olduğu kadarıyla, dükkanını kapatan/iflas eden esnaf olduğunu söyledi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf, kapalı şişe içinde alkol satışı yapıyor. Esnafa saat 22.00’de dükkanı kapat demek çifte standarttır. Birçok esnaf saat yasağından mağdur oldu” dedi.

Konuyla ilgili DÜNYA’ya konuşan bir alkollü içki satışı yapan esnaf, alkol tüketiminin düşmediğini belirterek, “Aksine insanlar merdiven altına yöneldi. Kaçak içki satışları tavan yaptı. Bulgaristan’dan Gürcistan’dan kaçak içkiler piyasada dolanıyor. Korsanla mücadele gücümüz de zayıfl adı” dedi. Sınırlama kalkmasa bile ileri saate ertelenmesini talep eden esnaf, özellikle havanın geç karardığı günlerde taleplerin hep saat 22:00’den sonra geldiğini de kaydetti.

Esnafı ‘sivil polisiz’ diye kandırıyolar

Vatandaşla karşı karşıya kalan esnafl ar, polis kimlikleriyle tehdit edildiğini belirtiyor. Taksim’de satış yapan esnaf Rıza, şöyle anlatıyor: “Saat 22:00’den sonra dükkana müşteri gibi gelip, pahalı ve yüklü alışveriş yapıyorlar. Örneğin 500 liralık şey istiyor. Bütün gün o kadar kazanmamış oluyorsun. Olmaz diyemiyorsun, satıyorsun. Satış gerçekleştikten sonra fiş kesilince para vermeye gelince iş, polis kimliği gösterip, ‘ya 36 bin lira ceza ödersin ya da bunları alır giderim’ diyor. Kaç arkadaşımız böyle mağdur oldu. Sonra sayı iyice artınca baktık ki çeteler, sahte polis kimliğiyle bu işi yapıyorlar.”

Bu konularda ilginizi çekebilir