Fabrika bacasına online takip geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bazı sanayi tesislerinde sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin kurulmasını zorunlu kıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bazı sanayi tesislerinde sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin kurulmasını zorunlu kıldı. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, sürekli emisyon ölçüm sistemlerinde verilerin sağlıklı alınabilmesi amacıyla sistemlerin seçimi, kurulumu, kalibrasyonu, bakımı ve işletiminde dikkat edilecek konuları düzenlediği "Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği", 12 Ekim 2012'de yürürlüğe girecek.


Tebliğin yürürlüğe girmesiyle sanayi tesislerinin bacalarındaki ölçüm cihazlarından elde edilen doğru ve güvenilir verilerin Bakanlık merkezine online aktarılması çalışmalarına başlanacak.
Sistemle 206 sanayi tesisi ve 493 cihazdan elde edilecek veriler toplanarak raporlanacak. Bu kapsamda Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı'na bağlı Çevre Referans Laboratuvarı'na server işletim sistemi kurularak, planlanan izleme ağının merkez alt yapısı oluşturuldu.
İzleme ağına, ilk olarak çimento sektöründen başlanacak. Bütün sanayi tesislerinin bağlantılarının 2013 sonuna kadar tamamlanarak, online takibe alınması planlanıyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir