27 °C

G20 toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının ardından 15 maddelik sonuç bildirgesi açıklandı. Bildiride koruyucu politikaların reddedilmesi konusu yer almadı.

G20 toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı

G20 Dönem Başkanlığı'nı kasım ayı sonuna kadar yürütecek olan Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Baden-Baden kentinde, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Temsilcilerinin katıldığı iki günlük toplantının ardından 15 maddelik bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

Ticaret açısından koruyucu politikaların reddedilmesinden bahsedilmeyen bildirgede, G20 ülkeleriyle ticaretin katkısını güçlendirmek ve rekabetçi devalüasyona karşı kararlılık benzeri konular yer alırken, para politikasının tek başına dengeli bir büyümeyi sağlayamadığı, küresel ekonomik iyileşmenin devam ettiği ancak toparlanma için aşağı yönlü risklerin sürdüğü aktarıldı.

Bildirgede ayrıca, serbest ticaretin geleceğine yönelik de atıfta bulunulmazken, "Ticaretin ekonomilerimize yaptığı katkıyı güçlendirmek için çalışıyoruz." ifadesine yer verildi.

G20 sonuç bildirisinde koruyucu politikalardan kaçınılacağına dair ifadeler yer alması bekleniyordu. Ancak ABD'nin bu yöndeki bir maddeyi engellediği belirtiliyor.

Gelecek 100 yıl Afrika'nın olacakGelecek 100 yıl Afrika'nın olacak

 

Kaynak: AA

G20

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap