11 °C

Gedikli'den Fed yorumu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, yarın açıklanacak Fed kararına ilişkin, "Fed, enflasyon yüzde 2.5 olmadan faiz arttırırsa nasıl bir zincirleme kazaya neden olacağını bilerek yarın faiz artırıyoruz diyemez" yorumunda bulundu

Gedikli'den Fed yorumu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, hizmet sektörü güven endeksi artışı ve Fed kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bülent Gedikli yaptığı açıklamada yarın açıklanacak Fed kararına ilişkin belirsizliğin giderek arttığını söyleyerek, "Fed enflasyon yüzde 2.5 olmadan faiz arttırırsa nasıl bir zincirleme kazaya neden olacağını bilerek yarın faiz artırıyoruz diyemez. Derse bu dünya ekonomisi açısından bambaşka bir anlama gelir ki o zaman başka bir dünyayı konuşacağız demektir. Sıcak paraya dayalı ekonomilerin sonuna gelindi. Bunu anlamamakta ısrar edenlerin, dökme suyla değirmen dönmesinin sonucunu görmesi yakındır. Finansal derinleşme, üretim teknolojileri ve bunları ihraç edebilecek ülke olmak yolunda Türkiye kararlı olarak devam etmek zorunda. TL ve Türkiye ekonomisi önümüzdeki dönemin favorileri olmaya devam edecek" diye açıklamalarda bulundu.

"Reel olarak büyümeye devam edeceğiz"

Gedikli, hizmet sektörü güven endeksinin ise temmuz ayında yüzde 5 artarak 103,7 yükseldiğini hatırlattı ve şunları söyledi:

"Bu rakamlar iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını gösterdi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz'da yüzde 6,6 artarak 107,3 değerine yükseldi. İç tüketimde alım iştahının sürdüğünü gösteren bu sonuçlar aynı zamanda Türkiye ekonomisinin dinamizminin artarak devam ettiğine ve vatandaşların bu dinamizme ek olarak ekonomimize güvendiğini bir kez daha göstermiş oldu. Dünya ekonomisinin suni rakamlarla düzeliyormuş gibi gösterildiği bu süreçte, reel olarak büyümeye devam edeceğimizi bir kez daha görüyoruz."
Kaynak: İHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.