9 °C

İran borcunu doğalgazla ödüyor

Doğalgaz fiyatlarını yüksek tuttuğu gerekçesiyle, Türkiye'ye 1,9 milyar dolar tazminat ödemesi gereken İran, bu miktarın 800 milyon dolarlık kısmını doğalgazla ödediğini açıkladı.

İran borcunu doğalgazla ödüyor

İran İslamî Şura Meclisi Enerji Komisyonu üyesi Esedullah Karahani, Petrol Bakanı Zengene, Türkiye’ye olan borcun 800 milyon doları doğalgaz teslimatı ile ödendiğini açıkladığını belirtti.

Fars'ın haberine göre Karahani, Bakan Zengene bu açıklamayı enerji komisyonunun oturumunda ifade ettiğini, borcun geriye kalan kısmı da yine doğalgaz verilerek kapatılacağını belirttiğini kaydetti.

Türkiye'ye 1.9 milyar dolar borçlu

Türkiye, İran'ın doğalgaz fiyatlarını yüksek tuttuğunu iddia ederek konuyu Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne taşımıştı. Uluslararası Tahkim, İran'ın doğalgazda yüzde 10-15 indirime gitmesini, aynı zamanda bunun 2011 yılından itibaren uygulamasına karar vermişti. Mahkeme'nin kararında ayrıca Türkiye'ye 1,9 milyar dolar tazminat ödenmesi de yer almıştı. 

Doğalgaza zam yapılmadı

İran'ın Türkiye'ye tedarik ettiği gazın fiyatında indirime gitmesi sonrası hükümet, tüketiciye bu durumun indirim olarak yansıtılmasının planlandığını belirtilmişti. Bu yıl tüketicilerin doğalgaz faturalarına herhangi bir indirim yansıtılmasa da zam da yapılmadı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.