İspanya'ya ilk kez 'ceviz fidanı' ihraç ettik

Türkiye, ürettiği fidanları yurt dışına ihraç etmeye başladı. Bu sene AB ülkelerine gönderilen ilk ihraç ürünü ise Denizli'den İspanya'ya gönderilen "mavi sertifikalı ceviz fidanı"oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DENİZLİ  - Denizli'den İspanya'ya mavi sertifikalı "ceviz fidanı" ihracatı gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, ilk ihraç ürünlerinin gönderilmesi nedeniyle Cumhuriyet Mahallesi'ndeki fidanlıkta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Denizli'den Avrupa Birliği ülkelerinden İspanya'ya ilk kez ceviz fidanı ihracatının gerçekleştirildiğini belirtti.  

Bakanlığın bu konudaki desteğinin önemine dikkati çeken ve buna bağlı olarak da fidan üretimi sektörünün geliştiğini bildiren Kutlu, ildeki 13 üreticinin yılda yaklaşık 2,5 milyon fidan ürettiğini söyledi.  

AB'ne fidan satmanın prestij olduğunu ifade eden Kutlu, "Bu, yetiştirdiğimiz fidanların ne kadar doğru, sağlıklı, güvenli olduğunun ispatı. Ayrıca tarımdan elde edilen gelirin katma değerinin yüksekliğini bu tür ürünler ortaya koyuyor. AB'ye olan ihracatımızı daha da yükseltmek istiyoruz. Hedefimiz, üretimimizin yarısını ihraç etmek. Gürcistan'a, Ukrayna'ya da ihracatımız olacak" dedi. 

Firmanın işletme müdürü Kamil Okyaz da, geçen yıl az miktar olsa da Ukrayna'ya fidan gönderdiklerini, bu yıl Avrupa'ya ihracat yaptıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Avrupa Birliği kriterlerinde fidan üretip yetiştirmenin önemli olduğunu kaydeden Okyaz, şunları söyledi: 

"İspanya'dan gelen heyet, 2 yıldır işletmemizle yakından ilgilendi, üretim teknikleri, uygulamalarımız, hijyenlik, kullanılan gübre ve ilaçlara gibi bir çok konuyu inceledi. Kriterlerin kendilerine uygun olduğunu belirterek, bizimle bağlantı yaptılar. AB'ye ihracat daha zor, şartları ağır. Bugün İspanya'ya 13 bin 500 ceviz fidanı gönderiyoruz. Denizli mermerin, tekstilin yanında fidan ihracına da başlamış oldu. Sırada Gürcistan, Ukrayna, Lübnan var. Fidanları önümüzdeki hafta göndereceğiz, hazırlarını tamamladık." 

Konuşmaların ardından paketlenen ceviz fidanları TIR'a yüklendi.  

Törene Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ve diğer yetkililer katıldı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir