11 °C

MB'nin KMH kararı piyasayı rahatlatacak

"Faizdeki düşüş adım adım vatandaşa yansıtılıyor, arkası gelecek"

MB'nin KMH kararı piyasayı rahatlatacak

AZERBAYCAN- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın Kredili Mevduat Hesapları'na (KMH) uygulanan faiz oranlarına TL'de aylık yüzde 2.22 olarak üst sınır getirmesinin çok çok önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bu karar, sorunu tam olarak çözmese de piyasayı rahatlatacak"  dedi.

Bakan Çağlayan, AA muhabirine Merkez Bankası'nın KMH faizine sınırlama kararını değerlendirdi.
 Merkez Bankası'nın Kredili Mevduat Hesaplarına uygulanan faiz oranlarına TL'de aylık yüzde 2.22 olarak üst sınır getirmesinin çok çok önemli bir adım olduğunu ifade eden Çağlayan, "Faizlerin düşmesine rağmen bankalar, 10 milyar liraya ulaşan kredili mevduat hesaplarına hala yuksek faiz uyguluyorlardı. Aylık yüzde 5'e yakın faiz uygulayan bankalar vardı.  Benim 2 aydır dile getirdiklerimden biri de buydu. Kredili mevduat hesabı sadece tüketicilere ait değil, pek çok şirketin de bu tür hesabı var. Bu karar, sorunu tam olarak çözmese de önemli bir adım ve piyasayı rahatlatacak. Ancak ben hala ticari kredilerde ve masraflarda da atılacak adımları bekliyorum" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın aldığı kararla artık KMH'lara uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, Türk Lirası için yüzde 2,22, ABD Doları için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64'ü, aylık azami gecikme faizi oranı da Türk Lirası için yüzde 2,72, ABD Doları için yüzde 2,20 ve avro için yüzde 2,14'ü geçemeyeceğini ifade eden Çağlayan,  kararı " olumlu bir düzenleme" olarak nitelendirdi.

Düzenlemenin ticari kesime de daha düşük maliyet getireceğini vurgulayan Çağlayan,  "Ben aylardır 'Bankalar faiz düşüşü doğrultusunda uygulama yapsınlar. Sadece karlarını artıracaklarına avantajı vatandaşla ve şirketlerle paylaşsınlar' diyorum.. Onlar kendiliğinden yapmayınca Merkez Bankası yaptı. BDDK ve Merkez Bankamızca daha geniş kapsamlı çalişmalar yapılıyor ve çok yakında yeni avantajları da vatandaşımıza ve şirketlerimize sunacağız. Faizdeki düşüş adım adım vatandaşa yansıtılıyor, arkası gelecek" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap