Olimpiyatların Samsun'a katkısı 10 milyon dolar

'Deaflympics 2017’nin Samsun'a katkısının 10 milyon dolar olduğu açıklandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), 'Deaflympics 2017'nin Samsun'a yaklaşık 10 milyon dolarlık ekonomik katkı sağladığını açıkladı.

Dünyanın 3'üncü büyük spor organizasyonu 23'üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, 30 Temmuz Pazar günü Samsun'da düzenlenen kapanış seremonisi ile sona erdi. Altı kıtadan, 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun mücadele ettiği oyunlar için Samsun'a sadece yurt dışından 5 binin üzerinde insan geldi.

KATİD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Toktaş, organizasyonun Türkiye'ye büyük moral ve imaj kazandırdığını, Samsun'da büyük bir turizm hareketliliği sağlamasının yanı sıra, şehirde önemli anlamda ekonomik katma değer yarattığını kaydetti.

Ülke delegasyonlarıyla birlikte 5 bin 250 yurt dışı katılım sağlandığını belirten Toktaş, "Deaflympics ile birlikte Samsun spor turizminin önemli bir şehri oldu. Sadece konaklama anlamında şehre para girişi 5 milyon dolar olurken, diğer gelirlerle birlikte 10 milyon dolara yakın bir turizm geliri elde edilmiş oldu. Bu anlamda ülkemizde farklı turizm alternatiflerinin olduğunu ve bundan da para kazanılabileceğini yaşayarak göstermiş olduk" şeklinde açıklamada bulundu.

Samsun esnafı mutlu

Altı kıtadan gelen kafileler, müsabakalardan fırsat buldukça Samsun sokaklarına çıkıp bol bol alışveriş yaptı. Olimpiyatların şehrin havasını değiştirdiğini söyleyen Samsun esnafı, Deaflympics 2017'den memnun kaldı.