Özlü: Türkiye 10 büyük ekonomi arasına girecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü Üretim Reform Paketi ile Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye doğru hızlıca ilerleyeceğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Düzce Valiliği ve Belediyesinin Kültür Merkezi'ndeki bayramlaşma törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını aktaran Bakan Özlü, "Bu yeni dönemin üç temel ayağı demokrasi, değişim ve reform. Birincisi ve en önemlisi, üretim reform paketi olarak geçen haftalarda Meclisten geçirdik. Üretim Reform Paketi, Türkiye'de sanayicilerimizin, üreticilerin problemlerine çözüm getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu paket üzerinde bir yıldır çalışıyoruz. Türkiye'nin daha fazla üretmesi, üretim ortamının iyileştirilmesi ve Türkiye'nin büyümesi için bu paketi hazırladık. Türkiye daha fazla üretecek, Türkiye daha fazla büyüyecek ve büyümeye bağlı ekonomi paketi ile kalkınma paketiyle, inşallah dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye doğru hızlıca ilerleyecek" dedi.


Bakan Özlü, gerçekleştirmek istedikleri dört ana reform paketi olduğunu ifade ederek, ''Bunlardan birincisi sanayi ve mülkiyet hakları kanunu yani patent kanunuydu. Bunu Meclisten geçirdik. Şu anda uygulamada. Bununla sanayimizin, tasarım yapan, araştırma geliştirme yapan sanayicimizin haklarını koruyoruz. Hem yerli hem yabancı yatırımcının hakkı korunuyor. Bugün Avrupa Birliği standartlarında bir patent kanunumuz var. İkincisi Ar-Ge Reform Paketi'ydi. Başta TÜBİTAK olmak üzere Türkiye'de araştırma, geliştirme ve teknoloji gelişim sisteminde bir düzenleme yaptık. Bu da komisyondan geçti, Meclisten geçecek. Üçüncüsü üretim reform paketiydi. İnşallah yasalaşacak. Bir diğeri ise piyasa denetim ve gözetim mekanizmasıdır. Ona da çalışıyoruz. İnşallah gelecek ekim ayından sonra Meclise göndereceğiz" şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin büyümesi lazım"

Bakan Özlü, sanayi sitelerini taşıyacaklarını ve yeni organize sanayi bölgeleri kuracaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Biz büyümeye bağlı bir ekonomi modelini benimsiyoruz. Türkiye'nin büyümesi lazım. Türkiye üretecek, Türkiye büyüyecek ki işsizlik azalacak. İşsizliğin azalması büyümeye bağlıdır. Dolayısıyla üretimin, üreticinin, sanayinin, sanayicinin önündeki bütün engelleri kaldırmaya kararlıyız. İnşallah gelecek günlerde Meclisten geçen kanun ile ilgili uygulamaları başlatacağız. Paket halinde bunları hayata geçireceğiz. Sanayi sitelerimizi taşıyacağız. Yeni OSB'ler kuracağız. Yeni endüstri bölgeleri oluşturacağız. Dolayısıyla yapacak işimiz çok, hep birlikte çalışacağız. İnşallah büyük Türkiye'ye doğru hep birlikte yürüyeceğiz.''