9 °C

Promosyon ödemeleri erken yapılacak

Ziraat Bankası emeklilere promosyon ödemelerini bir ay erken yapacak.

Promosyon ödemeleri erken yapılacak

Ziraat Bankası mayıs ayında promosyon alacak emeklilere ödemelerin nisan ayında yapılacağını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Başkanı Süleyman Türetken, "4,7 milyon emekli müşterimizden hali hazırda 2,6 milyonuna yaklaşık 1 milyar TL tutarında promosyon ödemesini gerçekleştirdik" dedi. 

Emeklilere yapılan promosyon ödemelerinin daha önce açıkladıkları takvim çerçevesinde yapılacağını söyleyen Türetken, normal şartlarda mayıs ayında ödenecek olan promosyonların 1 ay öne çekilerek nisan ayında verileceğini duyurdu.

Türetken, "Emeklilerimize ödeyeceğimiz promosyon ödemeleri 2 milyar TL tutarına ulaşacak olup, 2016 yılı kârımızın yaklaşık 3'te biri bu ödemeler için kullanılmış olacak" diye konuştu.

'Toplam kredi büyümesinin yüzde 25'i Ziraat'ten'

Bireysel finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında da Ziraat Bankası’nın önemli bir rol oynadığını belirten Süleyman Türetken “2017 yılının ilk çeyreğinde sektörün ihtiyaç kredilerindeki artışın yüzde 35’i ve konut kredilerindeki artışın yaklaşık yüzde 65’i bankamızca sağlanmıştır. Bu dönemde sektörün toplam kaydettiği kredi büyümesinin yüzde 25’i bankamızca gerçekleştirilmiş durumdadır” dedi.

Süleyman Türetken “küçük ve orta ölçekte bulunan ancak ekonomimizin çok önemli unsurlarından olan KOBİ’lere yönelik olarak KGF ve KOSGEB ile işbirliği içerisinde uygun vade faiz oranlarına sahip ürünlerle çözümler sunmaktayız. Bu çerçevede; KOBİ’lere yönelik olarak KOSGEB’in faiz desteği sağladığı “KOSGEB sıfır faizli İşletme Kredisi” kapsamında Ziraat olarak 25 binden fazla işletmeye çok kısa sürede yaklaşık 650 milyon TL kredi kullandırmış bulunuyoruz. KOSGEB üyesi işletmelerin bu imkandan faydalanmasına yönelik tüm bankalar gayret göstermekte olup Ziraat Bankası da bu süreçte önemli bir rol üstlenmektedir. Bankacılık sektörü olarak da bu fasıldan 60 binin üzerinde işletmeye ulaşılmış ve kredi kullandırımları gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

14 bin firmaya 1,3 milyar liralık nefes

Türetken “2016 yılı Aralık ayında başladığımız KGF teminatı da söz konusu olan Nefes Kredisi Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile TOBB ve sektör yetkililerinin katılımıyla imzalandı. Nefes Kredisi ile yaklaşık 14 bin firmaya 1,3 milyar TL’yi aşan tutarda uygun koşullarda kredi kullandırımını da gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Teminat yetersizliği nedeniyle krediye erişim güçlüğü çeken KOBİ’lere yönelik olarak uygulamaya aldığımız yeni ürünümüz olan “Girişimciye Değer Kredisi” kapsamında da kısa sürede yaklaşık 2 bin 500 firmaya 500 milyon TL kredi uygun koşullarda kullandırdık. Böylece yaklaşık KOBİ kapsamındaki 42 bin müşterimize 2,5 milyar TL kredi kullandırımı yapmış durumdayız.

Ülkemize daha fazla katkıda bulunan bir banka olmak için kaynaklarımızı ağırlıklı olarak reel sektörün finansmanında kullanmayı sürdüreceğiz. Ziraat Bankası olarak lider konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz” diyerek açıklamalarına son verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.