9 °C

"Türkiye serbest kur sistemine devam edecek"

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz "Türkiye serbest kur sistemini uygulamaya devam edecek. Türk parasının değerlenmesi tüketiciye olumlu yansıyor." dedi.

"Türkiye serbest kur sistemine devam edecek"

KAYSERİ - Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, yeniden şekillenen dünyada Türkiye'nin hak ettiği konuma geleceğini belirterek, "Türkiye, dünyanın birinci liginde yerini alacaktır" dedi.

Yılmaz, Kayseri Sanayi Odası'nda sanayi ve iş adamlarıyla düzenlenen sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2002'den sonra önemli bir değişim geçirdiğini, ihracatımızın arttığını, ARGE harcamalarında, eğitim ve sağlıkta rakamsal olarak ilerleme sağlandığını söyledi.

Bunun ötesinde Türkiye'nin nitelik olarak da bir değişim sürecinden geçtiğini vurgulayan Yılmaz, "Demokrasisiyle, hukukuyla, zihniyetiyle, kamu ve özel sektör ilişkisiyle küresel düzeyde gücünü artıran, belirlenen gündemlerin peşinde gitmeyen, kendi gündemini kendisi belirleyen bir ülke odu. Türkiye, büyük bir ekonomik hacme ulaştı ve bunu daha da ileriye götürecek" dedi.

Yeniden şekillenen dünyada Türkiye'nin hak ettiği konumda yer alacağını belirten Yılmaz, "Türkiye, dünyanın birinci liginde yerini alacaktır. Bunu sadece kamu sektörüyle yapmanın mümkün olmadığının farkındayız. Kamu ve özel sektöre görev düşüyor. Kamu altyapıyı sağlar, özel sektörün önündeki belirsizleri azaltmak için düzenlemeler ortaya koyar. Büyümenin, istihdamın asıl dinamiği özel sektördür" diye konuştu.

Türkiye'de 2001'de ve geçen yıl yaşanan krizler mukayese edildiğinde çok büyük farklıların görüleceğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"2001 krizinde ülke dibe vurdu. 2009'da dünyayı kasıp kavran krizde dünya ekonomisi küçüldü. Ciddi problemler yaşandı, bankalar battı, bazı ülkelerde maaşlar donduruldu. Fakat, Türkiye bu süreçten güçlü şekilde çıktı. 2009'da sadece 4,7 küçüldük. Üretimimiz bir miktar düştü. Üreticilerimiz yatırımlarını bir süre erteledi. Ancak bunlar bizde yapısal tahribat oluşturmadı. Bankalar batmadı, büyük firmalar çökmedi. Kamu maliyemiz krize girmedi. Kontrollü şekilde gidip, toplumumuza bir fatura çıkarmadık. Krizi iyi yönettik ve bu sene 6,8 büyümeyi tahmin ediyoruz. Kamunun mali dengelerine baktığımızda 2001'de kamu borç stokunun milli gelire oranı yüzde 74'tü. Bu yıl bunun yüzde 42 olacağını tahmin ediyoruz. Türkiye birçok ülkede borç stokunun yüzde 100'lere çıktığı ortamda bunu düşürmeyi başardı."

Türkiye'nin dünyaya güven veren bir ülke olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kredi notlarımız artırılıyor. Bankacılık sistemimiz çok sağlam ayakta durdu. Bankalarımız batmadığı gibi iyi de kar etti. İnşallah bu krizi bir fırsata dönüştüreceğiz. Siyasi, mali ve finansal istikrar sürdüğü sürece bunu başaracağız. Bu anlamda özel sektörün dinamizmine güveniyorum. Büyümeyi kamuyla değil, özel sektörle yapacağız.

 İşsizlik ve kamu borç stoku bir çok ülkenin boğuştuğu bir sorun. Bizim işsizliğimiz azalıyor, istihdamımız atıyor. Üniversite sanayi işbirliğini artırmalıyız. Eğitim geliştikçe ARGE ve yenilikçilik konusu ön plana çıkacak. Yenilikçiliğe önem vermeliyiz. Kalkınma ajansları da önemli bir tamamlayıcı mekanizma olarak görev üstleniyor. Üniversiteler, kalkınma ajansları ve iş dünyasının birlikte hareket etmesi, ülkemizin kalkınmasına önemli katkı sağlayacaktır."

Dalgalı kur sistemi sürecek

Son dönemlerde Türk Lirasının değerinin artması konusuna da değinen Yılmaz, şunları söyledi:

"Dalgalı kur sistemi uyguluyoruz. Sabit kurda ani krizler yaşayabiliyordunuz. Bir yerde birikip, deprem etkisi gibi ağır tahribatlar da yapıyor. Dalgalı kurda ani müdahalelerle bunu absorbe edebiliyorsunuz. Serbest kurun kriz döneminde faydasını gördük. Serbest kurda spekülatif hareketler engellenmiş olur. Serbest kur, otomatik bir ayarlayıcı gibi işlev görüyor. 'Kur şöyle, böyle olsun' diye tartışmak, çok da bir şeyi değiştirmiyor. Bunun yerine risklere karşı işletmelerimizi nasıl koruruz, bunun hesabını yapmalıyız. Türkiye serbest kur sistemini uygulamaya devam edecek. Türk parasının değerlenmesi tüketiciye olumlu yansıyor."

Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Bakan Yılmaz'a plaket verdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.