13 °C

Roubini: Türkiye son yıllarda ekonomiye öncelik tanımadı

Kriz kahini olarak nitelendirilen Nouriel Roubini, Türkiye'nin son yıllarda ekonomiye öncelik tanıyamadığını, siyasi dengenin kurulması gerektiğini söyledi.

Roubini: Türkiye son yıllarda ekonomiye öncelik tanımadı

New York Üniversitesi Stern School Profesörü ve Roubini Global Economics'in Kurucusu ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisi hakkında önemli açıklamalar yaptı. 

Roubini, Türkiye'nin son yıllarda hep seçime odaklandığını, ekonomiye öncelik tanıyamadığını söyledi. New York Üniversitesi Profesörü Roubini, Türkiye’nin önce siyasi denge kurması gerektiğini, daha sonra küresel arz/talep dengelerine ayak uyduracağını kaydetti.

''Ekonomi dostu politika benimsenmeli"

CNBC-e'nin haberine göre, Roubini, "Türkiye bir demokrasi. seçim sonucuna saygı duymalıyız. Seçim sonucuna göre piyasa dostu ekonomi politikası benimsenmeli" diye konuştu.

''MB bağımsız hareket etmeli''

Roubini, cari açığın hala yüksek ve enflasyonun da hedefin üzerinde olduğuna dikkat çekerek TCMB'nin para politikasını sıkılaştırması gerekebileceğini söyledi. Roubini "TCMB ekonomik verilere göre bağımsız hareket etmeli" dedi. Kriz kahini Türkiye'de zayıf büyümenin nedeninin yapısal reformların yapılmaması olduğunu kaydetti.

''Yunanistan Türkiye'yi de etkiler"

Roubini Yunanistan'la da ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yunanistan'la ilgili uzlaşı çıkacağını umduğunu söyleyen Roubini, Yunanistan krizinin risk iştahını kaçırarak Türkiye'yi de etkileyeceğini kaydetti.

''Fed Eylül- Aralıkta faiz artırır"

Roubini küresel ekonomiyle ilgili olarak ise dünyanın yavaş büyümeden arz ve talebe yönelik reformlarla kurtulacağını belirtti. Fed'in bu yıl Eylül-Aralık'ta faiz artıracağını öngören Roubini, faiz artışının gelişen ülkeleri Mayıs 2013'teki kadar etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.