9 °C

Sabancı’nın karı 422,8 milyon TL

Sabancı'nın ikinci çeyrek net karı Akbank'ın karında düşüş ve sanayide talep daralmasıyla %40 geriledi.

Sabancı’nın karı 422,8 milyon TL

İSTANBUL - Sabancı Holding'in ikinci çeyrekte ana ortaklığa düşen konsolide net karı, iştiraki Akbank'ın karında gerileme ve global talep daralması sonucunda sanayi sektöründe yaşanan karlılık düşüşüyle yaklaşık yüzde 40 gerileyerek 422.8 milyon lira oldu.

Akbank'ın ikinci çeyrek solo net karı, net ücret komisyon gelirlerindeki güçlü seyre karşılık, ticari zarar ve ayrılan karşılıkların da etkisiyle yüzde 16.4 düşüşle 535.1 milyon lira oldu.

Holdingin KAP'a bildirdiği ikinci çeyrek finansal sonuçlarına göre, satış gelirleri ise yaklaşık yüzde 15 artışla2.98 milyar lira olarak gerçekleşti.

Buna göre, holding ilk altı ayda yüzde 35 düşüşle 719.2milyon lira net kar, yüzde 13 artışla da 5.73 milyar lira satış geliri elde etti.

Şirketin faaliyet raporunda yer alan değerlendirmede, "Satışlardaki olumlu performans, düşen bankacılık karları ve global olarak yaşanan talep daralması sonucunda sanayi sektöründe ortaya çıkan karlılık düşüşlerinin de nedeniyle karlılığımıza yansımamıştır" denildi.

TCMB verilerine göre, geçen yıl Nisan ayında yüzde 74.9 olan kapasite kullanım oranı bu yıl aynı dönemde yüzde 74.7, geçen Mayıs'ta yüzde 75.2 olan KKO 2012 Mayıs'ta 74.7'ye, geçen Haziran'da yüzde 76.7 olan kapasite kullanım oranı da bu yıl Haziran ayında yüzde 74.6'ya geriledi.

Sabancı Holding'in iştirakleri temel olarak finansal hizmetler, enerji, otomotiv, lastik takviye malzemeleri, çimento, perakende, oluklu mukavva, polyester, tekstil, sigara ve tütün sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, 30 Haziran itibarıyla şirketin faaliyet karlılığı yüzde 14.1, net dönem karlılığı da yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Bu oranlar bir önceki yıl aynı dönemde sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 18.7olmuştu.

Raporda, Sabancı'nın enerji sektöründe yer alan şirketlerinin performansının ise, özellikle ikinci çeyrekte ortaya çıkan talep artışı yüzünden beklentilerin üzerinde seyrettiği ifade edildi.

Sabancı Holding'den yapılan açıklamada CEO Zafer Kurtul, "Sabancı Holding, global ekonomiye ilişkin büyüme endişelerinin devam ettiği bir ortamda, istikrarlı yönetimi ve finansal gücü ile öne çıkmaktadır. Sabancı Holding karlı büyüme yolunda, yüksek likidite ve düşük kur riski pozisyonu ile risk yönetimine önem vermektedir” dedi.

Açıklamada, Sabancı Holding’in konsolide satışlarının 2012yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17artarak 12.55 milyar TL'ye ulaştığı belirtilirken; holdingin konsolide seviyede 1.77 milyar TL faaliyet karı ve 719 milyon TLnet kar elde ettiği belirtildi.

Sabancı Holding’in toplam varlıkları 30 Haziran 2012 tarihi itibarıyla 156.5 milyar TL’ye, ana ortaklığa ait özkaynakları ise 14.68 milyar TL’ye ulaştı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap