13 °C

Sanayi ciro endeksi yüzde 0.9 arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.9 artarken, takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.5 artış görüldü

Sanayi ciro endeksi yüzde 0.9 arttı

İSTANBUL - Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayına ilişkin Sanayi ciro endeksini açıkladı. Buna göre, haziran ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.9 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörlerinde; 2014 yılı haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 0.9 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.5 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.5 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7.1, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 13.7 arttı. 

Ana sanayi grupları:
En yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2.4 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarına göre endeks ve değişim oranları (2010=100), Haziran 2014 

 

İmalat sanayi ciro endeksi:
En yüksek artış tütün ürünleri imalatında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 9,7 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 7,1 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve yüzde 7,0 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması izledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş diğer imalatlarda gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 21.3 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı ve yüzde 0.8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti. 

Sanayi ciro endeksi:

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.3 azaldı.

2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 6.1 azaldı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3.2 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15.6 arttı

2014 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.3, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 15.9 arttı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.