Savunma ve havacılıkta 5 önemli imza

Savunma, havacılık ve uzay alanında 5 proje için sözleşme imzalanacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) kapsamında savunma, havacılık ve uzay alanında 5 ileri araştırma projesi için yarın sözleşme imzalanacak. 

Savunma Sanayii Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Müsteşarlık-Gazi Üniversitesi-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ve Müsteşarlık-ODTÜ-TUSAŞ arasında SAYP çerçevesinde imzalanmış olan protokoller kapsamında, TUSAŞ ile Gazi Üniversitesi ve ODTÜ arasında savunma, havacılık ve uzay teknolojileri alanında gerçekleştirilecek 5 ileri araştırma projesinin sözleşme imza töreni, 12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2015'te yarın gerçekleştirilecek. 

Söz konusu araştırma projelerinin, nitelikli insan kaynağının yetişmesi yanında, havacılık ve uzay sektöründe ihtiyaç duyulan bilimsel bilginin üretilmesi, teknolojilerin geliştirilmesi ve teknolojilerin uygulanabilir ileri seviyelere taşınmasına da önemli katkı sağlaması hedefleniyor. Sözleşme imzalanacak proje başlıkları şöyle: 

"Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Havacılık Ürünlerinin Uygulamaya Geçirilme Kalitesinin Yükseltilmesi, Uzay Uygulamalarında Kullanılacak Eksenel Oluklu Sabit İletkenlikli Isı Borusunun Geliştirilmesi ve Performansının İncelenmesi, Hataların Kompozit Malzemelerin Mekanik Özelliklerine ve İnterlaminer Performansına Etkisi, Yapay Kas (Dielektrik Elastomer) Eyleyicilerin Modellenmesi ve Uygulaması, Kompozit Yapılarda Tamir Bölgeleri için Tasarım Kriterlerinin Belirlenmesi ve İlerleyen Hasar Analizleri" 

Bu konularda ilginizi çekebilir