9 °C

Sezonu 8 liradan açtı 45 kuruşa düştü

Kiraz üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu karşılayan Kemalpaşa'da bu yıl etkili olan zirai don ve dolu yağışı, kilogramı 7-8 liradan satılan ve çoğunlukla ihraç edilen "Ziraat 900" cinsi kirazı 45 kuruşa düşürdü

Sezonu 8 liradan açtı 45 kuruşa düştü

İZMİR - Türkiye'de kiraz üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun yapıldığı ve "Kuzey Yarımküre'nin ilk kirazı"nın yetiştiği Kemalpaşa'da bu yıl etkili olan zirai don ve dolu yağışı, normal şartlarda kilogramı ortalama 7-8 liradan satılan ve çoğunlukla ihraç edilen "Ziraat 900" cinsi kirazın 45 kuruştan meyve suyu fabrikalarına satılmasına neden oldu.  

"Üretimde yüzde 80'e yakın düşüş oluştu"

Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, ilçedeki kiraz hasadıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, hasat mevsiminin son günlerine gelindiğini, bu yıl yaşanan 30 Mart'taki don ve 27-28 Nisan tarihinde dolu nedeniyle üretimde yüzde 80'e yakın düşüş oluştuğunu, bu şartların erik ve şeftali üretimini de etkilediğini bildirdi.  

"15-17 bin ton civarında kiraz üretimi gerçekleşti"

Karşılaşılan olumsuzluklar nedeniyle bu yıl ilçede 15-17 bin ton civarında kiraz üretimi gerçekleştiğini belirten Oray, "Üretimde düşüş olduğu için fiyatlar yükselir zannediyorduk ama o da olmadı. Fiyatlar önceki senelerdeki gibi ortalama 3-4 liradan oluştu" dedi.  

En büyük zarar "Ziraat 900" cinsi kirazda

Kirazda en büyük zararın "Ziraat 900" olarak adlandırılan cinste oluştuğunu kaydeden Oray, şunlar söyledi:  

"Bizim en büyük beklentimiz bu üründeydi. Yağmura, doluya ve olumsuz koşullara karşı daha hassas olduğu için en büyük zararı bu cins kiraz gördü. Zarar gören, çatlayan kirazlar meyve suyu fabrikaları tarafından kilogramı 45 kuruştan alınmaya başlandı. Yani kilogramı 7-8 liradan ihracata gidecek ürünler 45 kuruştan meyve suyu fabrikalarına verildi. Kiraz suyu, meyve suyu olarak çok yaygın değil ancak diğer meyve suları içerisine karıştırılabiliyor. Daha önceki yıllarda kiraz meyve suyu olarak hiç alınmamıştı, bu yıl ilk kez alındı. Bunda vişnenin pahalı olmasının da etkisi var. Zannediyorum vişne suyuna takviye olarak düşündüler" 

"Tezgahını kapatıp giden firmalar oldu"

Oray, ilçeye gelen ihracatçı firmaların sezonun ilk başında "Ziraat 900" cinsi kirazı kilosu 9-10 liradan aldığını işaret ederek, "Baktılar üründe çatlaklar gelmeye başladı, alımı durdurdular. Tezgahını kapatıp giden firmalar oldu. Çoğu üretici, oluşan fiyatlar karşısında toplama masraflarını da düşünerek ürünü dalında bıraktı" ifadelerini kullandı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.