12 °C

Tehlikeli meslekler güncellendi

Merkezi ısıtma radyatörleri imalatı tehlikeliden çok tehlikeliye, havaalanı yer hizmet faaliyetleri ile elektrik sayaçlarının bakım ve onarımı ise az tehlikeliden tehlikeli meslekler sınıfına geçirildi.

Tehlikeli meslekler güncellendi

 

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanmasının en önemli unsurlarından biri olan, yapılan işlerin tehlike sınıflarının belirlendiği İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi'ni güncelledi. Buna göre, merkezi ısıtma radyatörleri imalatı tehlikeliden çok tehlikeliye, havaalanı yer hizmet faaliyetleri ile elektrik sayaçlarının bakım ve onarımı ise az tehlikeliden tehlikeli meslekler sınıfına geçirildi. 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanmasının en önemli kısımlarından olan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi'nde bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklere göre, kağıt hamuru ile kağıt ve mukavva imalatı çok tehlikeliden tehlikeliye; Çelikten veya demirden yapılmış tüp, boru, içi boş profiller ve ilgili bağlantı parçalarının imalatı (sıcak çekilmiş veya sıcak haddelenmiş) tehlikeliden çok tehlikeliye; Merkezi ısıtma radyatörleri imalatı, döküm olanlar (elektrikli radyatörler hariç) tehlikelinde çok tehlikeliye; Lazer ışınlarının, CNC oksijen, CNC plazma, CNC su jeti ve benzeri makinelerinin kullanılması yoluyla metallerin kesilmesi veya üzerlerinin yazılması çok tehlikeliden tehlikeliye; Elektrik sayaçlarının bakım ve onarımı az tehlikeliden tehlikeliye; Diğer işletmeler tarafından işletilen güç dağıtım sistemleri aracılığı ile elektrik satışını düzenleyen elektrik komisyoncuları ve acentelerinin faaliyetleri tehlikeliden az tehlikeliye; Havaalanı yer hizmet faaliyetleri (kargo ve bagaj yükleme boşaltma hizmetleri hariç) ise az tehlikeliden tehlikeli meslekler grubuna geçirildi.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.