6 °C

Tokyo'da İzmir tanıtıldı

ESBAŞ ve İZKA İzmir'i tanıtmak üzere Tokyo'da Japon yatırımcılarla bir araya geldi.

Tokyo'da İzmir tanıtıldı

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir'i ve Ege Serbest Bölgesi'ni Japonya'da yatırımcılara tanıttı.

ESBAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, kente yatırımcı çekebilmek amacıyla ESBAŞ ve İZKA tarafından Tokyo'da gerçekleştirilen tanıtım seminerinde yatırımcılar ikili görüşme imkanı da buldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, Japon firmaların 2016'da ülkeleri dışında 145 milyar dolar tutarında doğrudan yatırım yaptığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Çoğu ülke Japon sanayicisinin yatırımlarını çekmek için cazip teklifler sunuyor. 2016 yılında Japon firmalarının tek başlarına dünyadaki toplam doğrudan sermaye yatırımlarının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Ancak Japon firmaların yatırım kararı almaları çok da hızlı olmuyor. Çoğu zaman yatırım kararı öncesinde çok detaylı ve uzun zaman alan fizibilite çalışmaları ve izlemeler gerçekleştiriyorlar. Daha evvel 2015 yılında yine İZKA ile birlikte Tokyo ve Osaka'da çeşitli tanıtım etkinlikleri düzenlemiştik. Bu yıl yine Japonya'yı takvimimize aldık ve oldukça başarılı bir tanıtım semineri ve bir o kadar etkili yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik."

Güler, Japon firmalardan oluşan bir heyetin Ege Serbest Bölgesi'ni ziyarete geleceğini bildirdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.