Türk-İş'e göre açlık sınırı 936 lira

Dört kişilik bir ailenin ağustos ayında açlık sınırı 935,76, yoksulluk sınırı ise 3 bin 48 lira olarak hesaplandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türk-İş'in araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin ağustos ayında açlık sınırı 935,76, yoksulluk sınırı ise 3 bin 48 lira oldu.

Gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 48 lira 6 kuruş hesaplandığı belirtildi.

Gıda harcamasının bir önceki aya göre yaklaşık 16 lira artış gösterdiği, son bir yılda mutfağa gelen ek yükün 54 lira, ailenin yaşam maliyetinin ise bir önceki yıla göre 176 lira arttığı ifade edilen açıklamada, önceki yılın aynı döneminde açlık sınırının 882, yoksulluk sınırının ise 2 bin 872 lira hesaplandığına dikkati çekildi.

Gıda için asgari harcama

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 1,77 oranında arttığı, sekiz aylık artışın ise yüzde -0,49 olduğu kaydedilen açıklamada, yıllık ortalama artış oranının ise yüzde 7,3 hesaplandığı bildirildi.

Açıklamada, ağustosta süt fiyatında genel artış belirlendiği, bazı yoğurt markalarında kuruşla ifade edilen fiyat artışlarının dikkati çektiği belirtildi.

Yumurta fiyatının ise bu ay içinde 1 kuruş arttığı ifade edilen açıklamada, yaş sebze-meyve grubunun bu ay mutfak harcamasını olumsuz etkilediği bildirildi.

Özellikle bayram haftası ve sonrasında semt pazarlarındaki fiyat artışının dikkati çektiği, sebzede ortalama kilogram fiyatının geçen aya göre yüzde 13,66 oranında artarak 2,58 lira, ortalama meyve kilogram fiyatının ise fazla değişmeden 2,45 lira hesaplandığı kaydedildi.

Sebze-meyvenin ağırlıklı ortalama kilogram fiyatının ise yüzde 8,58'lik artışla 2,53 lira hesaplandığı belirtildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir