21 °C

Türk sağlık sektöründen Dubai’ye çıkartma

Türkiye, Dubai şehrinde 42'ncisi düzenlenecek sağlık sektöründe dünyanın en büyük ikinci fuarı Arab Health 2017’ye, sağlık sektöründe faaliyet gösteren 161 firma katılacak.

Türk sağlık sektöründen Dubai’ye çıkartma

Türk sağlık sektöründe faaliyet gösteren 161 firma, Dubai’de düzenlenecek Arab Health 2017’ye katılacak.

TG Expo Uluslararası Fuarcılık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai şehrinde 30 Ocak-2 Şubat'ta 42'ncisi düzenlenecek sağlık sektöründe dünyanın en büyük ikinci fuarı konumundaki Arab Health 2017’ye, Türk sağlık sektöründe faaliyet gösteren 161 firmayla çıkartma yapacak.

Arab Health fuarının Ekonomi Bakanlığı'nın "Prestijli Fuarlar" listesinde bulunduğu ve yılda bir kez düzenlendiği vurgulanan açıklamada, fuarda yer alacak Türk Pavilyonu'nun, en kalabalık iki pavilyondan biri olduğu ve Türk katılımcı sayısının da 2016 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 30 artış gösterdiği belirtildi.

Açıklamaya göre, fuar katılımcıları, medikal ürünler, ortopedik ürünler, tıbbi sarf malzemeleri, hastane yatak ve mobilyaları, cerrahi araçlar, tıbbi tekstil ürünleri, çocuk ve hasta bezi, protez ve implantlar, laboratuvar araç ve kimyasalları gibi çeşitli ürün grubunu 160 ülkeden gelen 100 bini aşkın ziyaretçinin beğenisine sunacak.

Geçtiğimiz yıl 64 ülkeden 4 bin 187 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen fuarı 101 bin 439 sektör profesyonelinin ziyaret ettiği bildirilen açıklamada, 2016 yılı fuar raporuna göre ziyaretçilerin yüzde 70’ini Körfez ve Arap ülkelerinden gelirken katılımcı firmalarının ise yüzde 47’si Avrupa, yüzde 32’si de Asya ülkelerinden gelen firmalar oluşturdu.

Açıklamada, 2015 yılında Türkiye’nin BAE’ye yapmış olduğu ihracatın 4 milyar 681 milyon dolar olduğu ve BAE’de sağlık sektörü ihtiyaçlarının yüzde 90’ının ithalat yoluyla karşılandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, kişi başına düşen sağlık harcaması 1 bin 547 dolar olan ülkede gelecek 5 yıl içinde toplam sağlık harcamasının yıllık yüzde 17 artması bekleniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap