8 °C

”Türkiye yüksek öğretimde yeni yapılanmaya gitmeli”

TÜSİAD, rektör atamaları çerçevesinde yaşanan tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı

”Türkiye yüksek öğretimde yeni yapılanmaya gitmeli”

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye'nin yüksek öğretimde yeni bir yapılanmaya gitmesinde zorunlu olduğunu belirterek, eğitimin siyasetin müdahale alanı olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

TÜSİAD'tan rektör atamaları çerçevesinde yaşanan tartışmalara ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, son yapılan rektör atamalarının, daha önceki örneklerde olduğu gibi bazı üniversitelerde tepki yarattığı ve bu süreçte bazı akademisyenlerin  üniversitelerdeki idari görevlerinden istifa ettiklerini açıkladıkları aktarıldı. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Şüphesiz, yasalarla yetkilendirilmiş kurumlar bu yetkilerini kullanacaklardır. Ancak bu yetki kullanımı, YÖK sisteminin sorun üreten yapısını değiştirmemekte, her karar ve atama tartışmalara yol açmaktadır. Türkiye'nin yüksek öğretimde yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiği muhakkaktır. Böylelikle, üniversiteler, siyasi gerginliklerin bir unsuru olmaktan çıkarak enerjilerini eğitimin niteliğini yükseltmeye yönelik çalışmalar üzerine yoğunlaştırabileceklerdir. Eğitim kesinlikle siyasetin müdahale alanı olmaktan çıkarılmalıdır."

Yüksek öğretimde, çeşitliliği vurgulayan, adem-i merkeziyetçi, kurumların yaratıcılığını ön plana çıkaran, karşılaşılan sorunlara esnek tepkiler verebilen, üniversitelerin birbirleri ve yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarıyla rekabet edebilmelerine fırsat tanıyan bir sistemin varlığının son derece önemli olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Bugünkü tek tip ve merkeziyetçi yapının, fiilen çeşitlenmiş olan Türk üniversitelerini yönetmeye ve yönlendirmeye yeterli olup olmadığı sorusu da dikkate alınarak, açık bir diyalog ortamında, yüksek öğretim politikasının ve vizyonunun daha demokratik bir bakış açısıyla yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte siyasi otoritenin gerginlik yaratmayan uzlaşmacı tavrı eğitim sisteminin ihtiyaç duyduğu reformun gerçekleşmesine yardımcı olacaktır."

Açıklamada ayrıca, "TÜSİAD olarak, 4 Eylül 2003 tarihinde, kamuoyu ile paylaştığımız bilimsel bir çalışma olma özelliği taşıyan, Prof. Dr. Üstün Ergüder'in koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Suha Sevük, Prof. Dr. Mehmet Şahin, Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ve Prof. Dr. Öktem Vardar tarafından hazırlanan, 'Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması: Temel İlkeler" başlıklı raporu tekrardan kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz." ifadesi de yer aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap