8 °C

Türkiye'ye 2020'ye kadar 130 milyar dolarlık enerji yatırımı lazım

Enerji Bakanı, sanayicileri, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yatırıma davet etti

Türkiye'ye 2020'ye kadar 130 milyar dolarlık enerji yatırımı lazım

 

 

KAYSERİ - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2020 yılına kadar 130 milyar dolar enerji yatırımı yapılması gerektiğini söyledi.

Kayseri Sanayi Odası'nın (KAYSO) başarılı sanayicilerin ödüllendirildiği "Kayseri 2008 Sanayi Gecesi" Hilton Oteli'nde gerçekleştirildi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Kayserili sanayicileri, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yatırıma davet etti.

Özellikle rüzgar ve güneş enerjileri konusunda Türkiye'nin zengin bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Güler, özellikle dışa bağımlı olmayan rüzgar enerjisi üretiminin geliştirilmesi gayretinde olduklarını anlattı.

Bu konudaki yatırımların yönlendirilmesi için Türkiye'nin rüzgar haritasını çıkardıklarını belirten Güler, şunları söyledi:

"2020 yılına kadar 130 milyar dolar enerji yatırımı yapmamız gerekiyor. Kayseri'nin, bu yatırımlardan üzerine düşen payı alması gerekiyor. 2020 yılına kadar yapacağımız 130 milyar dolarlık enerji yatırımının 105 milyar doları elektrik yatırımı olacak. Özellikle dışa bağımlı olmayan rüzgar enerjisi üretimini teşvik edeceğiz. 2020 yılına kadar rüzgar enerjisinden 20 bin megavat elektrik üretimi planlıyoruz. Bunun için yapılacak yatırım yeni bir otomotiv sektörü demektir. Kayserili yatırımcılardan hem rüzgar santralları kurmalarını, hem de bu santrallerde kullanılacak türbinleri üretmelerini bekliyoruz. Ürettiğimiz türbinleri komşu ülkelere de çok rahat satabiliriz."

Bakan Güler, güneş enerjisi yatırımlarının şu an pahalı olduğunu, ancak birkaç yıl içinde bu yatırımların daha cazip hale geleceğini ifade etti.

Törende konuşmaların ardından KAYSO'nun kuruluş yıl dönümü ve bu gecenin anısına pasta kesildi. Daha sonra, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2007 yılının en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren 16, ikinci 500 sanayi kuruluşu arasına giren 18, Kurumlar Vergisi sıralamasındaki ilk 15, en fazla ihracat yapan 15 firma ile 2007 yılında başarı gösteren 15 firmanın temsilcilerine plaket verildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.