Türkler 'B planı' için Yunanistan’da ev alma yarışına girdi

Türkiye’de yaşanan terör olayları ve siyasi iklim Türkleri komşu ülke Yunanistan’a yönlendirdi. Aileye oturma izni vermesi ve fiyatların görece uygun olması nedeniyle Türkler Yunanistan’da ev almaya 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hız verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Leyla İLHAN

Türklerin yurt dışındaki gayrimenkul alımları artıyor. Amerika’dan sonra en fazla tercih ettikleri ülke ise komşu ülke Yunanistan oldu. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra komşuda B planı amaçlı ev alan Türkler bu ülkede en çok Atina’yı tercih ediyor. Yunanistan’da 250 bin euroluk gayrimenkul alanların aile bireylerine de oturma izni verilmesi ülkeyi Türkler için cazip konuma getirmiş durumda. Bu ilgi nedeniyle Yunanistan’da ev almak isteyen Türklere hizmet veren birçok site var. Hatta bazıları TL üzerinden fiyat veriyor.

Türklerin yoğun ilgisi gayrimenkul firmalarının da yatırımlarını buraya yönelmesine yol açıyor. Bu nedenle bazı firmaların yatırım için Yunanistan’da araştırma yaptığı da ifade edilenler arasında.

Eronges Ltd Yönetici Ortağı Cenk Tanman, Yunanistan faaliyetlerini sürdüren Zoniro SA adlı şirketin Türkiye temsilciğini yapıyor. Türklerin Yunanistan’a olan yoğun ilgisi nedeniyle Komşuda Ev Al. Com’u 16 Temmuz tarihinde açıyor. Çok fazla talep olduğunu, günde 7-8 kişinin site üzerinden kendisini aradığını aktaran Tanman, konuyu şöyle anlatıyor. “Halihazırda binlerce satışa dönüşen bir durum yok. Ancak yaşanan terör olayları ülkedeki siyasi atmosfer nedeniyle insanların tedirginliği devam ederse rakam oraya doğru gidiyor” dedi.

Tanman, Kanada ve Amerika’da ev alanların oraya gidip yaşamaya başladığını ancak halihazırda Yunanistan’da ev satın almak isteyenlerin hiçbirinin gidip Atina’da yaşamayı düşünmediğini, ancak bir B planı amacıyla bu alımları yaptığını belirtti.

Tanman, “Genelde bir yerimiz olsun, oturma iznimizi alalım, kiramızı alalım, ya da kiracılı bir dükkan alalım düşüncesindeler. Böylece vize ile uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Bir sıkıntı olursa da çocuklarımızı orada okuturuz gibi bir B planıyla hareket ediyorlar. Olası bir durumda burada kalıp gelen kira geliriyle de yaşamımızı sürdürürüz düşüncesindeler” dedi.

Ev karşılığında bütün aileye oturma izni veriliyor

Birçok ülkenin vatandaşlık verdiğini ancak Yunanistan’ın tercih edilmesinde fiyatların uygun olmasının dışında, anne baba, çocukların yanı sıra kayınvalide ve kayınpedere de oturma izni vermesinin etkili olduğunu söyleyen Tanman, “Coğrafi ve kültür olarak yakın. Bundan dolayı da tercih sebebi oluyor” dedi.

En çok Atina tercih ediliyor

Türklere Türkiye sınırına yakın adalarda gayrimenkul satışının ancak kurul aracılığıyla bir yılı bulan bir süreç içinde yapıldığını bu nedenle adalardan pek satış yapmadıklarını kaydeden Cenk Tanman, yoğun olarak Atina ve çevresinde çok fazla satış yaptıklarını söyledi. Turizm bölgesi olarak da Myconos’un tercih edildiğini ada olmasına rağmen bölgenin beyaz olmasından dolayı buradan da satış yaptıklarını söyledi. Tanman, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden talep aldıklarını belirterek, Yunanistan’a yönlendirdiklerinin yüzde10’un gayrimenkul aldığını kaydetti.

Türk firmaları inşaat için de araştırmaya başladı

Tanman, kendisinden başka kişilerin de bu işi yapmaya başladığını söyledi. Yunanistan’ın dışında Amerika, Portekiz gibi ülkelerde gayrimenkul satmaya başladıklarını ifade eden Tanman, Yunanistan’ın daha da öne geçeceğini, hatta bazı küçük ve orta ölçekli Türk gayrimenkul yatırımcılarını da Yunanistan’a proje geliştirmesi için götürdüklerini açıkladı.

YABANCI BASINA DA YANSIDI

Türklerin Yunanistan’a ilgisi yabancı basına da yansıdı. Yabancı yayınlarda yer alan bilgilere göre Türkler daha çok yüksek getiri getirdiği için Myconos ve Santorini gibi popüler adalardaki fiyatı 500 bin euro ile 1.5 milyon euro arasında değişen lüks tatil evlerini de tercih ediyor. Analist Konstantinos Sideris, Kathimerini’ye verdiği demeçte, komşu ülkedeki güvensizliğin birçok Türk’ü Temmuz 2016’dan bu yana Yunananistan’a yönlendirdiğini bundan dolayı Türkiye’den talep artışının hızlandığını söyledi. Sideris, tatil evi pazarında faaliyet gösteren bir şirket olan Algean Property’nin 2016 yılında bir önceki yıla göre işlerini en az yüzde 10 arttırdığını belirtti.

297 BİN EUROYA 122 METREKARELİK DENİZ MANZARALI DAİRE

Yunanistan’ın Atina şehrine bakıldığında fiyat aralığı 250 bin euro ile 300 bin euro arasında olan konutların ağırlıkla satılık olduğu görülüyor. İlanlara bakıldığında Atina merkezde yakın deniz manzaralı 122 metrekarelik bir daire 297 bin eurodan satılırken, yine Atina’da 115 metrekare 2+1 ve 25 metrekarelik terası bulunan başka bir daire ise 275 bin eurodan satılıyor. Amaliada kasabasından 35 dönüm arsa üzerinde kurulan bir villanın fiyatı ise 3.5 milyon euro.

Bu konularda ilginizi çekebilir