6 °C

YD-ÜFE kasımda düştü

Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,85 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,86 artış gösterdi.

YD-ÜFE kasımda düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksini açıkladı. Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,85 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,50 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,86 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 3,71 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 3,85 düşüş olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork, diğer mamul eşyalar, ana metaller alt sektörleri olarak gerçekleşti. Buna karşılık bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler de bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektör oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Kasım ayında en yüksek aylık düşüş sermaye mallarında, en yüksek yıllık düşüş ise enerji mallarında gerçekleşti. 

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.